Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki uczestniczyć będzie w organizowanej w przyszłym tygodniu pielgrzymce do Rzymu w podziękowaniu za jubileusz 1050-lecia archidiecezji poznańskiej. Wydarzenie jest zwieńczeniem trwających od grudnia ub. r. rocznicowych obchodów.
Biskupstwo w Poznaniu ustanowiono w 968 roku. Jubileusz odbywa się pod hasłem "Poznań. Chrystus i my". Pielgrzymka dziękczynna wyruszy do Rzymu we wtorek, pielgrzymi wrócą do Polski w niedzielę 7 października.
Jak powiedział PAP przewodniczący komitetu organizacyjnego rocznicowych obchodów bp Damian Bryl, pielgrzymka dziękczynna do Rzymu to ostatnie ważne wydarzenie związane z jubileuszem.
"Jedziemy wspólnie do Wiecznego Miasta, bo właśnie stamtąd przybył do nas biskup Jordan, mianowany biskupem w Poznaniu przez papieża Jana XIII. Nasze pielgrzymowanie wyraża jedność z następcą św. Piotra, którą od czasu chrztu Polski zachowujemy i w której chcemy trwać" – powiedział PAP bp Bryl.
Hierarcha dodał, że blisko 200 pielgrzymów "nawiedzi wszystkie ważne miejsca w stolicy chrześcijaństwa: bazyliki, katakumby, świątynie bliskie Polakom".
"Będzie czas na modlitwę z papieżem Franciszkiem, na pewno udamy się też do grobu św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej. Najważniejsze słowo, które chcemy wypowiedzieć w Wiecznym Mieście brzmi: dziękujemy. Dziękujemy za wiarę, za to, że po 1050 latach możemy powiedzieć: +Poznań. Chrystus i my+" – podkreślił bp Bryl.
Centralne uroczystości jubileuszu 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce odbyły się w Poznaniu w czerwcu. Mszy św. jubileuszowej z udziałem przedstawicieli władz państwowych przewodniczył legat papieski, prymas Czech kard. Dominik Duka. Także w związku z rocznicą w połowie września w Poznaniu obradowało zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).
Pierwsze biskupstwo polskie powstało dwa lata po chrzcie Mieszka I. Historię polskiej hierarchii kościelnej zapoczątkował ustanowiony przez papieża Jana XIII biskup Jordan. Książę Mieszko I zbudował w Poznaniu pierwszą katedrę na ziemiach polskich. Biskupstwo poznańskie było wprost zależne od Stolicy Apostolskiej, w latach 968-1000 obejmowało całe państwo polskie.
Do 1798 r. do biskupstwa poznańskiego należała m.in. Warszawa. W 1821 r. podniesiono je do rangi arcybiskupstwa i metropolii. Obecny metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki, jest 96. następcą biskupa Jordana. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ wj/