„Pierwszą brygadą” i „Legionami” zainicjował w sobotę w Nowym Jorku chór „Hejnał” koncert dla uczczenia 30-lecia występów dla Polonii. Jego ambicją jest dostarczanie patriotycznych wzruszeń, utrwalanie polskości i integrowanie diaspory.
Pierwsze pieśni chórzyści wykonali pod batutą Janusza Sporka wraz z widownią zgromadzoną w wypełnionym audytorium Centrum Polsko-Słowiańskiego na Greenpoincie. W programie znalazły się ponadto takie utwory jak „Do tego kraju”, „Orzeł i jastrząb” a z nowszych aranżacja piosenki Czerwonych Gitar „Deszcz, jesienny deszcz”.
„Za podstawowe zadanie uważamy łączenie Polonii w pieśniach i kultywowanie kultury chóralnej. Nasze koncerty są niezwykle różnorodne. Od okazjonalnych przez przygotowane na uroczystości patriotyczne, rocznicowe, aż po świąteczne. Szczególnie występy Bożonarodzeniowe mają charakter integracyjny. Wszyscy znają kolędy, śpiewają je razem z artystami, przywołując wspomnienia z ojczyzny i lata młodości” – powiedział PAP dyrygent i założyciel chóru.
Ponieważ jubileusz "Hejnału" zbiega się z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Sporek zagrał w trakcie koncertu na fortepianie trzy kompozycje Tadeusza Kościuszki: Polonez B-dur, Walc C-dur i Polonez C-dur.
„Wykonując utwory bohatera obu narodów chciałem podkreślić naturę Polaków, których historia często zmuszała do walki za ojczyznę” – uzasadniał.
W niedzielnym koncercie chórowi gościnnie towarzyszyła młoda śpiewaczka Katarzyna Sperczyńska. Akompaniatorem był pianista Nathan Dame.
Z okazji jubileuszowego występu z "Hejnałem" śpiewał chór żeński im. Marceliny Sembrich-Kochańskiej z Filadelfii. Wspólnie wykonali pieśń Mirosława Gałęskiego „Dom dobrego ojca” z udziałem solistki z Pensylwanii Lany Yermilovej.
Polonijnym chórzystom pogratulował w specjalnym liście gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo.
"Hejnał" powstał w 1988 roku. Niemal od początku należy do Związku Polskich Śpiewaków w Ameryce, zrzeszającego zespoły w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Zrodził się w oparciu o artystów należących wcześniej do chóru żeńskiego "Symfonia" i męskiego "Echo".
Już na początku swej kariery zespół zdobył główną nagrodę Zjazdu Chórów VII Okręgu obejmującego stany Nowy Jork, New Jersey, Pensylwania i Connecticut. Oprócz Sporka chórem dyrygował w pierwszej fazie także profesor uniwersytetu Adelphi Alfred Zając.
Według założyciela, jego zespół występował w ciągu trzech dekad ponad 250 razy. Także m.in. w renomowanych nowojorskich salach koncertowych jak Carnegie Hall i Lincoln Center oraz w katedrze św. Patryka. Jego działalność znają jednak przede wszystkim polonijni słuchacze nie tylko w Nowym Jorku i pobliskich stanach New Jersey czy Pensylwanii, ale na Florydzie i w Kalifornii. Śpiewa w kościołach, placówkach kulturalnych, Domach Polskich, itp.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
ad/ jo/