Czescy posłowie przyjęli w piątek deklarację w 100. rocznicę powstania Czechosłowacji; głosi ona m.in. że demokratyczny charakter państwa, który leżał u jej powstania, traktują jako kamień węgielny współczesnej Republiki Czeskiej.
Izba Poselska, niższa izba parlamentu Republiki Czeskiej, uchwaliła, że uznaje dziedzictwo 28 października 1918 roku (dzień powstania Czechosłowacji) i zakończone sukcesem wysiłki przedstawicieli kraju prowadzące do powstania samodzielnej Republiki Czechosłowackiej. Posłowie w deklaracji proponują, żeby setna rocznica stała się okazją do wzmocnienia dumy narodowej i podkreślenia faktu, że Republika Czeska należy do państw, które odniosły największy sukces.
Tekst deklaracji został przyjęty jednomyślnie. Wcześniejsza debata poselska, w której głos zabrało tylko po jednym przedstawicielu z każdej partii, potwierdziła, że historia sprzed stu nie dzieli współczesnych Czechów. Wskazywano na wartości, które towarzyszyły nowemu państwu – humanizm, wolności obywatelskie, demokracje - uosabiane według posłów przez pierwszego prezydenta Czechosłowacji Tomasz G. Masaryka.
Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
ptg/ bjn/ kar/