Śląscy biskupi wraz z przedstawicielami władz i służb mundurowych modlili się we wtorek na katowickich nekropoliach, a także w krypcie grobowej biskupów katowickich w Katedrze Chrystusa Króla. Wieczorem upamiętniono również 63. rocznicę poświęcenia katowickiej katedry.
W katedralnej krypcie pochowani są biskupi katowiccy: Arkadiusz Lisiecki (zm. 1930), Stanisław Adamski (zm. 1967) i Herbert Bednorz (zm. 1989). Podczas modlitwy przy ich grobach metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przypomniał dramatyczne zdarzenia w historii Kościoła na Śląsku.
"Pamiętamy wygnanie biskupów z Katowic (w 1952 r. - PAP). Biskup Stanisław Adamski, wyrzucony z diecezji, biskup wygnaniec. W czasie okupacji - za polskość. W czasach stalinowskich wygnany z diecezji, bo stanął w obronie katechezy szkolnej" – powiedział abp Skworc, cytowany w informacji Archidiecezji Katowickiej.
Przypominając postać biskupa Herberta Bednorza, abp Skworc ocenił, że "jego zmagania o tożsamość Górnego Śląska są powszechnie znane; chcemy im dziękować za to, że spełnili swój obowiązek" – mówił hierarcha, odnosząc się do działalności zmarłych katowickich biskupów.
Abp Skworc wraz z biskupem gliwickim Janem Kopcem, wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem i samorządowcami modlili się także na katowickim cmentarzu przy ul. Sienkiewicza, gdzie spoczywa wielu znanych przedstawicieli świata nauki, kultury, sztuki, polityki i gospodarki. Są wśród nich m.in. kompozytorzy Wojciech Kilar i Henryk Mikołaj Górecki, a także wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.
"Prosząc o życie wieczne dla naszych bohaterów, modlimy się równocześnie, byśmy zawsze byli zaangażowani w to, co jest służbą ojczyźnie, w to, co jest służbą Kościołowi, i w to, co jest ofiarowaniem życia dla drugiego człowieka w duchu Ewangelii" – mówił proboszcz katowickiej parafii katedralnej ks. Łukasz Gaweł przy kaplicy na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza, w pobliżu której są upamiętnieni m.in. katowiccy więźniowie obozów koncentracyjnych.
We wtorek modlono się również na cmentarzu przy ulicy Francuskiej, gdzie spoczywa m.in. dyktator III powstania śląskiego Wojciech Korfanty, a także przy Pomniku Ofiar Sybiru i grobie Konstantego Wolnego, pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego. W Katowicach-Panewnikach uczczono zmarłych harcerzy i powstańców śląskich - obrońców Katowic w 1939 r. oraz pomordowanych w latach 1945-1956 żołnierzy organizacji niepodległościowych.
Modlitwa przy grobach katowickich biskupów i na nekropoliach miasta to wieloletnia tradycja. Przewodniczy jej metropolita katowicki, a udział biorą przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych. Obecni są także kombatanci oraz wszyscy ci, którzy chcą się modlić w intencji osób zasłużonych dla Śląska.
We wtorek wieczorem uczczono natomiast 63. rocznicę poświęcenia katowickiej katedry Chrystusa Króla. Uroczystość rozpoczęła się od obrzędu błogosławieństwa nowych drzwi do katedralnej krypty - zdobią je płaskorzeźby sześciu herbów wszystkich dotychczasowych biskupów katowickich.
Symboliczne rozpoczęcie budowy katowickiej katedry miało miejsce 5 czerwca 1927 r., dwa lata po erygowaniu diecezji. Prace ziemne i przy zakładaniu fundamentów trwały do 1931 r. 4 września 1932 r. wmurowano kamień węgielny. W 1934 r. mury osiągnęły 6-8 metrów; wszystkie wysiłki skupiono wówczas na budowie prezbiterium, którą zakończono w roku 1938 - w maju prezbiterium stało się tymczasowym kościołem. W czasie wojny budowę przerwano; wznowiono ją w maju 1946 r. Konsekrował katedrę 30 października 1955 r. - podczas trwającego wysiedlenia biskupów katowickich przez władze PRL - biskup częstochowski Zdzisław Goliński. Po powrocie biskupów w 1957 r. przy nowej świątyni stworzono parafię.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ wus/