Wystawy, spacery historyczne, murale, marsz, piknik militarny, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych czy biegi - złożą się na obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Białymstoku. Wydarzenia zaplanowano od soboty.
W związku z obchodzonym w tym roku stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości w Białymstoku od początku roku odbywają się wydarzenia związane z tym wydarzeniem. Jednak najliczniejsze działania zaplanowano w weekend, gdy przypada rocznica Święta Niepodległości.
W sobotę Młodzież Wszechpolska i kilka innych organizacji (Fundacja Podlaski Instytut Rzeczpospolitej Suwerennej, Fundacja Smoleńsk 2011, Klub Więzionych, Internowanych, Represjonowanych w Białymstoku oraz Związek Piłsudczyków) organizują po raz ósmy Białostocki Marsz Niepodległości, który przejdzie ulicami miasta. Jak zapowiadali wcześniej organizatorzy na konferencji prasowej, marsz będzie przebiegał pod hasłem "Niepodległa od pokoleń". Uczestnicy marszu przejdą przed południem spod kościoła Św. Rocha ulicami Lipową i Władysława Liniarskiego pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, mijając po drodze m.in. pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej.
Po południu na placu przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku rozpocznie się piknik militarny pod hasłem "Służymy Niepodległej" organizowany w całym kraju przez Wojska Obrony Terytorialnej. W programie znalazły się m.in. pokazy sprzętu wojskowego, występy artystyczne czy żołnierska grochówka. Odbędzie się też próba pobicia rekordu w śpiewaniu "Marszu Pierwszej Brygady".
W związku z rocznicą Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku przygotował spektakl "Gałązka rozmarynu", którego premiera odbędzie się w sobotę wieczorem. Spektakl w reżyserii Rafała Matusza to współczesna realizacja utworu Zygmunta Nowakowskiego, która ma - jak pisze teatr - "otworzyć dyskusję na temat patriotyzmu". Twórcy chcą zachęcić widzów do zastanowienia się nad tymi ważnymi i kluczowymi zagadnieniami dla współczesnego Polaka, obywatela, uczestnika życia społecznego i członka wspólnoty.
Główne wojewódzkie obchody Święta Niepodległości odbędą się w niedzielę, tradycyjnie przy pomniku Józefa Piłsudskiego, w centrum Białegostoku.
Tego dnia liczne atrakcje przygotowały instytucje kultury w mieście. Po głównych uroczystościach w Muzeum Wojska otwarta zostanie wystawa "Pierwsze lata niepodległości", w której wydarzenia z 1918 roku stanowią punkt wyjścia do opowieści o pierwszych latach odradzającego się państwa. Na wystawie będzie można zapoznać z ważnymi wydarzeniami historycznymi z tego czasu, ale też poznać perspektywę zwykłych obywateli, dla których - jak piszą autorzy wystawy - życie w wolnej Polsce było jednocześnie spełnieniem marzenia i wielką niewiadomą.
Muzeum zaprasza też na spacer historyczny "Wyzwolony Białystok", po popularnych miejscach, ważnych w dziejach miasta i Polski. Także w sobotę będzie można wziąć udział w podobnych spacerach z przewodnikami PTTK.
Wystawy plenerowe przygotowało też Muzeum Pamięci Sybiru - "Przez Sybir do Niepodległej. Za Niepodległą na Sybir" oraz "Niepodległa – ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej". Będą mogli je obejrzeć kibice, którzy w niedzielę wybiorą się na stadion miejski, gdzie wieczorem rozegrany zostanie mecz między Jagiellonia Białystok a Lechem Poznań.
Na wyjątkowy koncert "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" zaprasza w niedzielę Opera i Filharmonia Podlaska. Zagrane zostaną "Harnasie" Karola Szymanowskiego "Harnasie" oraz "Exodus" Wojciecha Kilara "Exodus". Całość ma być transmitowany w Programie Drugim Polskiego Radia.
W niedzielę po południu w Białymstoku będzie odsłonięty mural pt. "Selfie Niepodległości", którego twórcą jest artysta Jarosław Fabiś. Mural powstał z inicjatywy białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej na ścianie bloku przy ulicy Zwierzynieckiej. Miejsce pod malowidło udostępniła Białostocka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Mural przedstawia Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa i Ignacego Daszyńskiego, którzy robią sobie wspólne zdjęcie - tzw. selfie w kolorach sepii.
Przy tym muralu przebiegną też uczestnicy niedzielnej imprezy pod hasłem "Biegnę dla Niepodległej". Zawodnicy wystartują na 10 km ulicami o historycznych nazwach: Legionową, Bulwarami Kościałkowskiego, 11 listopada i Zwierzyniecką. Dzień wcześniej, w sobotę, po raz osiemnasty odbędzie się Bieg Niepodległości.
Natomiast na poniedziałek zaplanowano odsłonięcie innego muralu przygotowanego przez stowarzyszenie Kreatywne Podlasie. Ma on formę strony tytułowej fikcyjnej gazety miejskiej "Wiecznik Białostocki" z 12 listopada 1918 roku, która niemal w całości poświęcona została wydarzeniom związanym z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.(PAP)
autorki: Sylwia Wieczeryńska, Iza Próchnicka
swi/ kow/ rof/ agz/