Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości 10 i 11 listopada będzie można złożyć wpis w "Księdze Niepodległości", która zostanie wystawiona w kilku miejscach na trasie festiwalu "Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu" - podano na stronie prezydenta RP.
Jak napisano, "wpis będzie można złożyć: w Sieni Wielkiej Pałacu Prezydenckiego, a także w trakcie zwiedzania Belwederu". Księga wyłożona będzie ponadto na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przed wejściem do Akademii Sztuk Pięknych.
Poinformowano, że 10 listopada, do Księgi będą mogli wpisać się uczestnicy Koncertu dla Niepodległej na PGE Narodowym.
Pamiątkowa księga powstała z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji stulecia odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. "Została zainagurowana podczas Zgromadzenia Narodowego, zwołanego 5 grudnia 2017 roku w 150. rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego" - podano. Księgę Niepodległości otwiera Preambuła, która poprzedza tekst orędzia prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z tego dnia.
Według informacji podanych na stronie, księga liczy 20 tomów i "towarzyszy wszystkim ważnym uroczystościom organizowanym w tym szczególnym roku przez Kancelarię Prezydenta RP". Podano, że "jako pierwszy podpisał się w Księdze Prezydent RP Andrzej Duda, a następnie Marszałkowie Sejmu i Senatu oraz Prezes Rady Ministrów".
Na stronie wymieniono, że do księgi wpisywali się m.in "przywódcy państw (...), przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, polscy medaliści, uczestnicy licznych uroczystości (m.in. wręczenia odznaczeń państwowych czy nominacji) w Pałacu Prezydenckim, harcerze oraz mieszkańcy miejscowości odwiedzanych przez Andrzeja Dudę w kraju oraz przedstawiciele Polonii".
"W tym roku Księga Niepodległości towarzyszy także konferencjom naukowym organizowanym w Belwederze. Jest wyłożona na Dniach Otwartych w Pałacu Prezydenckim i Belwederze, a także w rezydencjach Prezydenta RP w Wiśle i w Dworku w Ciechocinku. Do księgi wpisywać się mogą także wszyscy zwiedzający podróżujące po Polsce Mobilne Muzeum Multimedialne" - czytamy.(PAP)
autor: Olga Łozińska
oloz/ agz/