Muzeum Sztuki w Łodzi przeszkoliło 500 edukatorów i animatorów z Łódzkiego, a także rozdzieliło ok. 300 tys. zł na lokalne akcje w ramach programu "Koalicje Kultury". W czwartek placówka zapowiedziała uruchomienie własnego programu edukacji kulturowej.
"Program Narodowego Centrum Kultury +Bardzo Młoda Kultura+ był zaplanowany na trzy lata. W tym czasie - pod hasłem +Koalicje Kultury+ realizowaliśmy go w całym woj. łódzkim; z warsztatami odwiedziliśmy 12 miejscowości, gdzie prowadziliśmy działania edukacyjne zachęcające, by edukatorzy i animatorzy zechcieli skorzystać z programu grantowego" - podkreśliła koordynatorka projektu Agnieszka Wojciechowska-Sej z łódzkiego Muzeum Sztuki podczas czwartkowej konferencji podsumowującej akcję.
W ramach łódzkiej odsłony ogólnopolskiego programu dofinansowano 28 projektów. W efekcie powstały filmy, wystawy, spektakle, lokalne gazetki. Przedsięwzięcia objęły pięć tys. uczestników. Brały w nich udział muzea, domy kultury, biblioteki i szkoły, które - zdaniem organizatorów - otworzyły się na nowy sposób działania i myślenia.
"Dwukrotnie brałem udział w +Koalicjach Kultury+. Pierwszy projekt +Uwolnić z magazynów+ polegał na wejściu z grupą osób w różnym wieku do magazynów muzeum w Tomaszowie Mazowieckim. Uczestnicy mogli zobaczyć, jak powstają wystawy i poznać eksponaty niedostępne od lat. Drugi program +Muzeotrasy+ skupił się na nietypowym, interaktywnym zwiedzaniu tego muzeum - powstały trzy trasy, trzy narracje, dzięki którym można zwiedzać je bez przewodnika" - zaznaczył artysta Kajetan Luteracki.
Jak dodał, program sprawdził się, ponieważ podczas trwania projektów pojawiły się nowe pomysły, wytworzyły się powiązania między ludźmi, czyli "koalicje zadziałały".
Program finansowany przez Narodowe Centrum Kultury właśnie się zakończył, jednak Muzeum Sztuki, które było jego koordynatorem, chce kontynuować działalność edukacyjną w nowej formie. Od przyszłego roku ma zamiar uruchomić własny program staży edukacyjnych i animacyjnych, co zbiegnie się w czasie z oddaniem do użytku modernizowanych obecnie budynków B i C w głównej siedzibie placówki przy ul. Więckowskiego. Powstanie w nich m.in. Dział Edukacji, Centrum Muzeologiczne i Biblioteka.
Według Wojciechowskiej-Sej, do nowoczesnych przestrzeni zaproszeni zostaną wszyscy, którzy będą mieli pomysły na działania animacyjne związane z dziełami sztuki z kolekcji muzeum. "Zapewnimy system szkoleń z szeroko rozumianego kreatywnego podejścia do rzeczywistości wizualnej, opiekę kuratorską nad pomysłem, a także wszystkie konieczne materiały warsztatowe" - wyjaśniła.
Ogłoszenie konkursu na scenariusz przedsięwzięcia animacyjno-edukacyjnego planowane jest przez Muzeum na początek przyszłego roku. Autorzy najciekawszych pomysłów wezmą udział w stażu obejmującym m.in. szkolenia z zakresu kreatywnej edukacji, zarządzania i rozliczania projektu, promocji przedsięwzięcia. (PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ itm/