Były rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i wieloletni kanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie ks. prof. infułat Jan Maciej Dyduch został w piątek pochowany na cmentarzu Rakowickim. „Kochał uczelnię i z wzajemnością był kochany” – powiedział w homilii ks. infułat Jakub Gil.
Mszy św. pogrzebowej, odprawionej w katedrze na Wawelu, przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Zmarłego żegnali członkowie Kapituły Katedralnej, Senat, pracownicy i studenci uczelni.
Kolega zmarłego z krakowskiego seminarium ks. infułat Jakub Gil mówił w homilii, że "ukochaną winnicą" zmarłego były: nauka i wiedza, którą zdobywał nie tylko w szkołach i na uczelniach, ale też od ludzi, z którymi miał kontakt. Podkreślił, że uczelnię – Papieską Akademię Teologiczną, przekształconą w 2009 r. w Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II – ks. Jan Maciej Dyduch kochał.
"Kochał tę uczelnię. Bóg dał mu łaskę, że został tym, który tworzył tę uczelnię wraz z kard. Franciszkiem Macharskim i kard. Stanisławem Dziwiszem" – dodał. "Chciał, żeby Uniwersytet Papieski był taki, o jakim myślał Ojciec Święty Jana Paweł II. Musiał włożyć dużo serca w tę winnicę. Kochał i ze wzajemnością był kochany" – powiedział ks. infułat Gil.
Dodał, że przełożeni zawsze uważali, że na ks. Dyduchu można polegać, a jego koledzy, że "umie mądrze, serdecznie radzić". "Uważał, że Kościół żyje dzięki wierze, nadziei i miłości, i dzięki wielkiej, głębokiej wiedzy. Kościół musi być tym, który żyje z wiedzy i dla wiedzy" – podkreślił ks. infułat Gil.
Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. prof. Wojciech Zyzak mówił, że "śmierć zastała księdza profesora na posterunku, pośród niedokończonych wykładów i przygotowywanych prac naukowych". "Ksiądz rektor mimo wieku emerytalnego był bardzo aktywny na polu naukowym i dydaktycznym" – podkreślił.
"Ksiądz profesor był wzorem realizacji tej zasady, że zbawienie duszy jest najwyższym prawem Kościoła. Poza paragrafem zawsze widział człowieka" – podkreślił, dodając, że ks. prof. Dyduch miał niezwykłą zdolność zapamiętywania nazwisk i twarzy.
Rektor UPJPII przywołał kazanie wygłoszone 8 czerwca podczas uczelnianych uroczystości ku czci św. Jadwigi, w którym ks. Dyduch mówił: "Ta uczelnia, dziś jako Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, wypływająca z miłości naszej królowej św. Jadwigi, czyż może nie być przedmiotem naszej miłości, nas – wykładowców, pracowników, studentów i absolwentów tej uczelni?". Zaznaczył, że to duchowy testament zmarłego.
Kard. Stanisław Dziwisz, który z Janem Maciejem Dyduchem był na jednym roku w seminarium powiedział dziennikarzom, że był on dla niego "nie tylko kolegą, ale przyjacielem". "Był nam bardzo bliski wszystkim. Był obiektywny, a jego sądy były słuszne" – wspominał. Kardynał podkreślił, że zmarły był prawnikiem "pierwszej klasy". "Studiował wszystkie dokumenty, umiał się nimi posługiwać, potrafił interpretować kodeks" – powiedział.
Ks. prof. Jan Maciej Dyduch zmarł 17 listopada w wieku 78 lat. Pochodził z Kukowa koło Suchej Beskidzkiej. Po egzaminie maturalnym w 1957 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.
Święcenia kapłańskie otrzymał w katedrze na Wawelu 23 czerwca 1963 r. z rąk bp. Karola Wojtyły, wikariusza kapitulnego Archidiecezji Krakowskiej. Wraz z nim otrzymali je: jego brat Tadeusz, a także m.in. ks. Stanisław Dziwisz, ks. Jan Zając, ks. Tadeusz Rakoczy i ks. Janusz Bielański.
Po święceniach kapłańskich pracował w parafiach w: Trzebini-Sierszy (1963-1965), Jaworznie (1965-1968), Nowej Hucie Bieńczycach (1968-1972) oraz w parafii p.w. św. Szczepana w Krakowie (1972-1981). W 1973 roku kard. Karol Wojtyła powierzył mu duszpasterstwo młodzieży dekanatu św. Szczepana w Krakowie.
W latach 1975-1985 był związany z Wydziałem Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej Warszawie, gdzie uzyskał doktorat i habilitację. Od 1975 do 80 r. był notariuszem, a od 1981 do 2004 r. – kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Krakowie.
W 1981 r. został pracownikiem naukowym utworzonej właśnie Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, gdzie prowadził wykłady z prawa kanonicznego. Tytuł profesora uzyskał w 1994 r., a profesurę zwyczajną w 2002 r.
W latach 1991-1997 ks. Dyduch był prorektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, a w 2004 został wybrany rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Funkcję tę pełnił do 2010 r. Za jego drugiej kadencji sukcesem zakończyły się starania o przekształcenie PAT w Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, co nastąpiło w czerwcu 2009 r. na mocy dekretu Benedykta XVI. (PAP)
Autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ joz/