Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie zawitała do Płocka, gdzie w piątek wieczorem, w tamtejszym Teatrze Dramatycznym, wystawi sztukę Macieja Wojtyszki „Fantazja Polska” w ramach obchodów 100-lecia niepodległości Polski.
„Fantazja Polska” miała swą prapremierę na Scenie Polskiej Teatru Cieszyńskiego w październiku. W Polsce, oprócz Płocka, zespół zaprezentuje spektakl także w innych miastach, w Tychach i Katowicach – poinformował kierownik artystyczny polskiego teatru w Czeskim Cieszynie Bogdan Kokotek, zarazem reżyser przedstawienia.
Sztuka „Fantazja Polska” powstała dla Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, natomiast w repertuarze Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego zagościła dzięki spotkaniu i rozmowie z jej autorem, Maciejem Wojtyszko, reżyserem teatralnym i filmowym, dramatopisarzem, a także autorem scenariuszy słuchowisk.
„Przypadkowo złożyło się żeśmy się zmówili i spotkali z Maciejem Wojtyszko. Wspomniał, że skończył taką sztukę i zapytał czy nie chcielibyśmy z niej skorzystać. Sztuka została napisana na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Chętnie skorzystaliśmy i jej prapremiera odbyła się u nas. Wyprzedziliśmy w ten sposób warszawski Teatr Ateneum, gdzie sztuka ta również jest grana w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego” - powiedział Kokotek.
Dodał, iż „Fantazja Polska” w wykonaniu Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego została zgłoszona do 25. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, który realizuje Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie w imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - nagrodzone spektakle będą prezentowane na początku sezonu teatralnego 2019/20 na Festiwalu Nówka Sztuka.
Scena Polska Teatru Cieszyńskiego tak anonsuje spektakl „Fantazja Polska”: „Rzecz dzieje się podczas pierwszej wojny światowej, kiedy Ignacy Paderewski odbywa słynne tournée z koncertami w USA. Jednak w tej sztuce Paderewski - artysta nie jest postacią pierwszoplanową, bowiem ważniejszy jest Paderewski - polityk i jego starania mające na celu uzyskanie poparcia prezydenta Wilsona dla sprawy niepodległości Polski. Sztuka, chociaż mówi o sprawach niezwykle istotnych, napisana jest z finezyjnym poczuciem humoru, a jej autor pozostaje wierny maksymie: historia nauczycielką życia”.
Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie powstała w 1951 r. „na zapotrzebowanie społeczności polskiej” - w zespole znaleźli się aktorzy wielu teatrów amatorskich, działających wówczas na Zaolziu. Obecnie to teatr zawodowy, który finansowany jest przez czeski samorząd wojewódzki, a jego zespół tworzy 16 osób.
„Nasza społeczność bardzo kocha teatr. Jeśli patrzymy na statystyki - a mówi się, że mniej więcej trzy do czterech proc. ludzi w ogóle uczęszcza do teatru - to na Zaolziu na pewno ten odsetek jest znacznie wyższy” – podkreślił Kokotek.
„Bardzo się cieszę, że możemy gościć zespół Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego, znakomity teatr, jedyny zawodowy teatr polski poza granicami naszego kraju. Nie jest to pierwsza wizyta tego zespołu w Płocku. Za każdym razem jest to dla mnie wielkie przeżycie” – powiedział Marek Mokrowiecki, dyrektor płockiego Teatru Dramatycznego. Wspomniał przy tym, iż Kokotek to m.in. były aktor i reżyser płockiej sceny, występujący tam w latach 1993-95.
Mokrowiecki, absolwent m.in. wydziału reżyserii Akademie Muzickych Umeni w czeskiej Pradze, a także aktor Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w latach 1965-73, przyznał, że oba teatry - płocki i cieszyński - będą kontynuowały prowadzoną od lat współpracę. (PAP)
mb/ agz/