Statuetki Dobosza Powstania Wielkopolskiego przyznawane przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 wręczono w poniedziałek w Poznaniu. Nagrody są wyrazem uznania za propagowanie wiedzy o zwycięskim zrywie powstańczym.
Statuetka jest miniaturą Pomnika Dobosza, nazwanego Pomnikiem Powstania i Wolności w Śremie. W tym roku nagrody przyznano po raz 23.
Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 przyznało w tym roku sześć statuetek. Wyróżnienia otrzymali: marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, historyk dr Bartosz Kruszyński, propagator wiedzy i tradycji powstania wielkopolskiego Maciej Myczka, a także Polskie Radio „Zachód”, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
„Nagroda Dobosza jest dla nas wielkim uznaniem za te wszystkie działania, które Wojewódzka Biblioteka do tej pory podejmowała celem upamiętnienia doświadczeń powstania wielkopolskiego, a także za publikację, której byliśmy wydawcą, czyli za Encyklopedię Powstania Wielkopolskiego” – podkreśliła p.o. dyrektora nagrodzonej biblioteki Iwona Smarsz.
Jak dodała, statuetka Dobosza to „na pewno uhonorowanie wieloletnich działań pracowników całej instytucji, jak m.in. zbieranie materiałów, takich już typowo bibliotecznych, bibliograficznych, które dokumentują działania na przestrzeni wielu lat dotyczące powstania wielkopolskiego”.
Nagrody Honorowe Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 przyznawane są nieprzerwanie od 1996 roku za działalność naukową i społeczną dotyczącą historii powstania wielkopolskiego oraz utrwalanie pamięci o jego uczestnikach. Dotychczas, łącznie z odznaczonymi w poniedziałek, statuetkę Dobosza przyznano 104 laureatom.
„To już 23. edycja wręczania statuetek Dobosza Powstania Wielkopolskiego. Tegoroczna uroczystość ma jednak szczególne znaczenie ze względu na 100. rocznicę odzyskania niepodległości i 100. rocznicę powstania wielkopolskiego. W tym roku rodzina Doboszy przekroczyła również symboliczną liczbę 100 uhonorowanych” - powiedział PAP prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Tadeusz Musiał.
Centralne obchody 100. rocznicy powstania wielkopolskiego odbędą się w Poznaniu 27 grudnia. Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 16.40, czyli o symbolicznie przyjętej godzinie wybuchu powstania wielkopolskiego. Obchodom towarzyszył będzie koncert na poznańskim stadionie miejskim z udziałem gwiazd polskiej estrady. W programie zaplanowanego na 27 grudnia wydarzenia znajdą się m.in. skomponowane specjalnie na tę uroczystość utwory. Na obchodach w Poznaniu spodziewana jest obecność prezydenta RP Andrzeja Dudy.
„Przez lata robimy wszystko żeby informacje dotyczące znaczenia zwycięskiego powstania wielkopolskiego rozpowszechniać. Trzeba pamiętać, że to wydarzenie miało ogromne znaczenie nie tylko dla odzyskania ziem wielkopolskich, bo przecież powstańcy wielkopolscy mieli wielki wpływ i znaczenie również w odbudowie odradzającego się po 123 latach zaborów państwa polskiego. W związku z tym wszelkie formy, które mają przybliżyć to powstanie, powiedzieć, przekazać ludziom, że coś takiego się wydarzyło i jakie miało znaczenie - to jest bardzo ważna sprawa” – powiedział Musiał.
28 grudnia uroczystości 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego przeniosą się do Warszawy.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/aszw/