Trudno jest odbudować związki międzyludzkie - także związki międzyparlamentarne - kiedy przez parę pokoleń je likwidowano i burzono; uważam, że robimy bardzo szybkie postępy - mówił w środę w Wilnie marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
Kuchciński przybył w środę z wizytą na Litwę, gdzie wziął udział w uroczystym otwarciu wystawy w gmachu litewskiego parlamentu z okazji 550. rocznicy polskiego parlamentaryzmu - "Polska. Tradycje parlamentaryzmu do 1791 r.”.
Marszałek Sejmu został zapytany przez dziennikarzy na konferencji prasowej, co stoi na przeszkodzie zorganizowaniu zapowiadanego Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Litwy. „To świadczy o tym, jak trudno jest odbudować związki międzyludzkie - także związki międzyparlamentarne - kiedy przez parę pokoleń je likwidowano i burzono” - odpowiedział Kuchciński.
Jednocześnie ocenił, że Polska i Litwa robią i tak „bardzo szybkie postępy”.
„Natomiast mam świadomość, że zmieniający się szybko czas polityczny i społeczny na całym świecie, a także w Europie, zmusza nas do przyśpieszenia tych organizacji - także takich stosunków, jak współpraca parlamentarna Polski i Litwy” - podkreślił marszałek Sejmu.
Wskazał, że istnieje już grupa bilateralna Polski i Litwy, która „opiera się na dobrowolności”. „Zgromadzenie Parlamentarne Sejmasu Litwy oraz Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej to już jest zobowiązanie parlamentów, poprzez podjęcie stosownych uchwał (…). Jesteśmy przygotowani, żeby taką współpracę uruchomić” - oświadczył Kuchciński.
Dodał, że Polska i Litwa potrzebują spokoju i współpracy w odbudowie „wielkich więzi, które pozostawili nam nasi przodkowie”.
Marszałek Sejmu dziękował również przewodniczącemu Sejmu Litwy Viktorasowi Pranckietisowi za zgodę na zorganizowanie wystawy w gmachu Sejmu Litwy, która - jak wskazał - „przypomina czasy świetności Europy Środkowej - Wielkiego Księstwa Litewskiego i Korony Królestwa Polskiego”. „Możemy pokazać światu, gdzie miała początki, podwaliny Unia Europejska” - powiedział.
Kuchciński przypomniał również o powołaniu Unii Lubelskiej, która - jak mówił - „kształtowała porządek międzynarodowy i wewnętrzny, bezprecedensowy, wyprzedzający o wieki współczesny model integracji europejskiej”. Był to według niego model przełomowy w rozwoju demokracji europejskiej.
Mówił, że Unia Lubelska stanowi również „podstawę braterskich relacji” polsko-litewskich. „Dzisiaj ta siła i moc Rzeczpospolitej Obojga Narodów owocuje wsparciem, jakie wzajemnie sobie niesiemy i okazujemy współcześnie - współpracując w regionie, w Unii Europejskiej, a także w NATO” - oświadczył marszałek Sejmu.
Przewodniczący Sejmu Litwy podkreślał z kolei, że Polskę i Litwę „łączy wiele”, m.in. wspólna historia i kultura. „Mamy z Polską wyjątkowo bliskie więzi” - stwierdził.
„Polska jest i była naszym najlepszym strategicznym partnerem. Jednomyślnie działamy w wielu dziedzinach” - oświadczył Pranckietis. Jak dodał, „możemy wspólnie się jednoczyć w rozwiązywaniu współczesnych wyzwań”.
Zdaniem przewodniczącego Sejmu Litwy oba kraje powinny nadal umacniać współpracę m.in. w dziedzinie obronności oraz zapewniania bezpieczeństwa Polsce i Litwie.
Wskazał, że istotna jest współpraca parlamentów Polski i Litwy. Wyraził nadzieję, że być może udałoby się zorganizować sesję Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Litwy podczas obchodów rocznicy Unii Lubelskiej w 2019 r.
W skład polskiej delegacji - która w Wilnie gościła na zaproszenie Pranckietisa - weszli również m.in. posłowie: Ewa Tomaszewska (PiS), Grzegorz Janik (PiS), Tadeusz Aziewicz (PO) i Bartosz Józwiak (Kukiz’15).
Ekspozycja "Polska. Tradycje parlamentaryzmu do 1791 r." przybliża kluczowe dla rozwoju parlamentaryzmu wydarzenia z okresu obejmującego XIV-XVIII w. Autorką pierwotnej koncepcji wystawy jest poseł PiS Ewa Tomaszewska.
Poszczególne plansze tworzą opowieść prezentującą historię Rzeczypospolitej Obojga Narodów, w której dominowały postawy patriotyczne, republikańskie, wolnościowe, a także tolerancja dla różnych wyznań, kultur i etnosów. „Parlamentaryzm I Rzeczypospolitej wywierał przemożny wpływ na ustrój i politykę, nie tylko w wymiarze wewnętrznym, lecz także zewnętrznym państwa. Stanowił forum prezentowania idei dialogu i integracji europejskiej, wyprzedzając często w tym obszarze swoje czasy" - podkreśla Kancelaria Sejmu.
Podczas wizyty Kuchciński złożył również wieniec przy Mauzoleum Matki i Serca Syna, w którym spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego oraz prochy jego matki.
Kuchciński odwiedził również ulicę im. Lecha Kaczyńskiego w Wilnie.
Polska delegacja zwiedziła także wystawę „Litwo Ojczyzno moja… Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz” w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich.
Kancelaria Sejmu podkreśliła, że kontakty na szczeblu przewodniczących parlamentów Polski i Litwy są bardzo ożywione w ostatnich latach.
Viktoras Pranckietis odwiedził Warszawę 1 marca w związku z obchodami 100-lecia Odbudowy Niepodległości Republiki Litewskiej. Przemówienie, które wygłosił wtedy w Sejmie, było pierwszym w XXI wieku wystąpieniem przewodniczącego parlamentu innego kraju na posiedzeniu Izby. "Historia nasze narody na przemian łączyła i dzieliła, jednak przez cały czas więcej było w niej wspólnego niż dzielącego” - podkreślał szef parlamentu Litwy. Przypomniał też o zbliżającej się 450. rocznicy Unii Lubelskiej, która przypada w 2019 roku.
Z Wilna Anna Tustanowska(PAP)
autor: Anna Tustanowska
amt/ ndz/ mc/