Kultura i sztuka 1945-1989

12.05.2011 aktualizacja 15.08.2016

Kazimierz Kaczor

Kazimierz Kaczor. Fot. PAP/A. Rybczyński Kazimierz Kaczor. Fot. PAP/A. Rybczyński

Kazimierz Kaczor, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, urodził się 9 lutego 1941 r. w Krakowie.

Zanim ukończył studia na krakowskiej PWST i stanął na scenie, przebył dość długą drogę. Studiował rolnictwo, następnie pracował jako lalkarz w przedstawieniach Zofii i Władysława Jaremów w krakowskiej Grotesce.

Kaczor przepracował w teatrze lalek rok, a następnie usłyszał od kolegów: "Ty masz smykałkę do lalek, idź na wydział lalkarski do szkoły teatralnej". "I wtedy zdałem, jak się należy domyślać. (...) Jestem więc magistrem sztuki aktorskiej ze specjalnością lalkarza. Ale mam też tytuł magistra, uzyskany w rok potem na wydziale aktorskim. Jestem więc podwójnym magistrem" - wspominał aktor w wywiadzie dla "Dziennika Bałtyckiego - Wieczoru Wybrzeża".

Aktor ukończył krakowską PWST w roku 1965. Na scenie dramatycznej zadebiutował w roku 1965 rolą Rzeźnika w "Nie-Boskiej komedii" w reż. Konrada Swinarskiego w Starym Teatrze, którego aktorem pozostał do roku 1973. Brał udział w głośnych spektaklach Konrada Swinarskiego ("Woyzeck", "Sen nocy letniej", "Dziady"), Jerzego Jarockiego ("Szewcy", "Matka", "Cymbelin"), Andrzeja Wajdy ("Biesy"), Zygmunta Huebnera ("Poskromienie złośnicy"), Józefa Szajny ("Oni", "Łaźnia", "Nowe wyzwolenie"), Bogdana Hussakowskiego ("Trojanki").

W sezonie 1973/74 był aktorem warszawskiego Teatru Współczesnego, gdzie grał m.in. w spektaklach Erwina Axera - "Lir" i "Szczęśliwe wydarzenie".

Od roku 1974 Kaczor jest członkiem zespołu Teatru Powszechnego. Zagrał tam m.in. w: "Sprawie Dantona" w reżyserii Wajdy (1975), "Barbarzyńcach" w reż. Aleksandra Bardiniego (1976), "Rozmowach z katem" w reż. Wajdy (1977), "Audiencji" w reż. Feliksa Falka (1981), "Weselu" w reż. Krzysztofa Nazara (1995), "Wesołych kumoszkach z Windsoru" (2000) i (2001) "Królu Learze" w reż. Piotra Cieplaka, "Historiach zakulisowych" w reż. Zbigniewa Zapasiewicza (2003), w "Glengarry Glen Ross" w reż. Tadeusza Bradeckiego (2004), "Czarownicach z Salem" w reż. Izabelli Cywińskiej" (2007).

Dużą popularność przyniosły mu role w telewizyjnych serialach: "Polskie drogi", gdzie zagrał Leona Kurasia; "Jan Serce", w którym wcielił się w tytułowa rolę, a także "Alternatywy 4", "Zmiennicy", "Złotopolscy".

Ma na swoim koncie również znaczące role w filmach m.in. Andrzeja Wajdy ("Człowiek z marmuru", "Bez znieczulenia", "Ziemia obiecana"), Stanisława Barei ("Nie ma róży bez ognia", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz") i Jerzego Domaradzkiego ("Planeta Krawiec", "Wielki bieg", "Łuk Erosa").

Kaczor ma też w dorobku wiele ról w Teatrze Telewizji - m.in. w spektaklach w realizacji Zbigniewa Huebnera, Macieja Englerta i Kazimierza Kutza

W latach 1996-2002 pełnił funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich. (PAP)

agz/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL