XIX wiek

29.12.2011 aktualizacja 31.07.2016

Teofil Lenartowicz (1822-1893)

Fot. Wikimedia Commons Fot. Wikimedia Commons

Urodził się 27 lutego 1822 r. w Warszawie.

Po studiach prawniczych rozpoczął pracę w Sądzie Najwyższym. Debiutował jako poeta w 1841 r. Towarzyszył Oskarowi Kolbergowi w jego wyprawie do Galicji, przyjaźnił się z Ignacym Komorowskim, kompozytorem, który napisał muzykę do niektórych wierszy Lenartowicza.

Już pierwsze wiersze poety, takie jak "Kalina", "Galary", zdobyły mu popularność, którą utrwaliły tomiki "Lirenka" i "Zachwycenie". Okładkę do "Lirenki" projektował Cyprian Norwid. Bliska znajomość obydwu poetów jednak rychło przerodziła się w konflikt (z winy Norwida, który nakłaniał Lenartowicza do podporządkowania się m.in. założeniom, sformułowanym w "Promethidionie").

Późniejszy tomik "Lirnik wioskowy" wykraczał poza poetykę stylizowanej ludowej piosenki. Lenartowicz napisał także poemat "Gladiatorowie" i wiele utworów patriotycznych. Jednak to przede wszystkim prosta i melodyjna poezja, stylizowana na ludowość, zyskała mu uznanie ze strony Cypriana Norwida, Ignacego Kraszewskiego, Marii Konopnickiej, później Jana Kasprowicza, Stefana Żeromskiego, aż po Marię Pawlikowską-Jasnorzewską, autorkę wiersza pt. "Lenartowicz", zawierającego apostrofę do "poety - złotniczeńka".

W 1851 r. Lenartowicz wyemigrował z kraju. W Paryżu poznał Adama Mickiewicza, Józefa Bohdana Zaleskiego, ostatecznie osiadł we Florencji. Ożenił się z Zofią Szymanowską, rzeźbiarką i malarką, przyrodnią siostrą żony Adama Mickiewicza. To właśnie pod jej wpływem zajął się z powodzeniem rzeźbą. W latach 1874 i 1879-1886 wykładał na uniwersytecie bolońskim historię literatury słowiańskiej. Korespondował z Józefem Ignacym Kraszewskim i Marią Konopnicką.

Teofil Lenartowicz zmarł 3 lutego 1893 r. we Florencji. Ciało poety sprowadzono do Krakowa i pochowano w krypcie zasłużonych Polaków na Skałce.  

asz

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL