100 portretów najwybitniejszych radomian i radomianek znajdzie się na wystawie, która w piątek zostanie otwarta w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Organizatorzy podkreślają, że ekspozycja ma być inspiracją do budowania nowej tożsamości mieszkańców Radomia.
Na wystawie "Radomian portret własny" prezentowane będą obrazy i fotografie. Około połowę z nich stanowić mają sylwetki ludzi kultury i sztuki.
"Zobaczycie państwo Radom z zupełnie innej strony niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Na 100 zaprezentowanych postaci około 50 stanowią malarze, rzeźbiarze, architekci, ludzie sztuki" – zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej z-ca dyr. muzeum Adam Duszyk.
Dodał, że ekspozycja ma być wstępem do budowania nowej tożsamości radomian. Jak wyjaśniał, Radom cały czas postrzegany jest przez pryzmat najnowszej historii, jako miasto robotnicze, poprzemysłowe.
"Także w różnego rodzaju rankingach dotyczących zadowolenia z życia w naszym mieście wypadamy dość słabo. Jest to być może związane z pewnym zakompleksieniem radomian i brakiem zbudowania na nowo tożsamości grodu nad Mleczną" – ocenił wicedyrektor "Malczewskiego".
Dlatego też organizatorzy wystawy - poprzez portrety wybitnych postaci związanych z tym miastem – chcą zwrócić uwagę m.in. na Radom jako ośrodek władzy królewskiej za panowania Jagiellonów, czy jako miasto z dynamicznie rozwijającym się przemysłem w II poł. XIX w.
"Nie da się zmienić oblicza miasta i negatywnego postrzegania Radomia jednorazową akcją. Dlatego tą wystawę rozpoczynamy wieloletnią budowę nowej tożsamości Radomia" – zapowiedział Duszyk.
"Mamy nadzieje, że przez pryzmat portretów mieszkańców Radomia będzie można prześledzić lata świetności i rozwoju naszego miasta; pokazać wielkość i wyjątkowość Radomia" – dodał dyr. radomskiego muzeum Leszek Ruszczyk.
1 października w Muzeum im. Jacka Malczewskiego odbędzie się także otwarcie wystawy "Andrzej Pinno (1927-2006). Wille spiętrzone. Nowa koncepcja w architekturze".
Andrzej Pinno urodził się w Radomiu. Był cenionym architektem i wykładowcą na uczelniach w Stanach Zjednoczonych. W darze dla Muzeum im. Jacka Malczewskiego przekazał kolekcję dzieł sztuki i pamiątek rodzinnych, która od 2004 r. stanowi stałą ekspozycję. (PAP)
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ aszw/