Biuro Nowych Technologii IPN zostało współorganizatorem Strefy Laboratoriów Przyszłości w ramach międzynarodowej konferencji - Perspektywy Women in Tech Summit 2022 – poinformował w poniedziałek IPN. To jedna z najważniejszych tego rodzaju konferencji w Europie.
Konferencja odbędzie się w dniach 7 i 8 czerwca w warszawskiej hali EXPO XXI. To jedna z największych w Europie impreza dla kobiet działających w obszarach technologicznych. W czasie konferencji odbędzie się 150 wykładów prowadzonych przez kobiety pracujące w branży technologicznej. Ubiegłoroczna edycja zgromadziła ponad 8300 uczestników ze 103 krajów. Wydarzenie organizuje Fundacja Edukacyjna Perspektywy, jej partnerem są firmy technologicznych oraz uczelnie techniczne z Polski i ze świata. Najważniejszymi tematami tegorocznej konferencji będą: metaverse, sztuczna inteligencja, blockchain, cyberbezpieczeństwo, deep tech, 5G i przechowywanie danych w chmurze.
Podczas imprezy IPN zaprezentuje wydaną niedawno „Grę szyfrów”. Uczestnicy „Gry szyfrów” wcielają się w autentyczne postacie żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Ich zadaniem jest uruchamianie skomplikowanych urządzeń komunikacyjnych sprzed 100 lat i uratowanie Europy przed komunistycznym zniewoleniem. Gra należy do gatunku FPP (First Person Perspective) i składa się z trzech misji. Opisują one przebieg wojny polsko-bolszewickiej oraz wpływ polskiej kryptologii na jej zwycięski finał. „Pierwszoosobowa gra 3D z elementami skradania oraz rozbudowanymi zagadkami wprowadza gracza w świat wojny, która zdefiniowała Europę. Jej fabuła rozpoczyna się pod koniec 1920 roku, kiedy to toczy się walka o Korosteń – kluczowy węzeł kolejowy oraz bazę techniczno-zaopatrzeniową” – czytamy w opisie gry. Gra miała swoją międzynarodową premierą na targach gier wideo PAX EAST w Bostonie.
Zespół Biura Nowych Technologii IPN każdego dnia konferencji Women in Tech Summit 2022, poprowadzi warsztaty „Gra Szyfrów – immersyjna edukacja historyczna”, które będą kierowane do uczniów szkół średnich i ich nauczycieli. Warsztaty poprowadzi wicedyrektor Biura Nowych Technologii, Adrianna Paradowska. Uczestnicy Perspektyw Women in Tech Summit mogą również liczyć na osobisty udział w „Grze Szyfrów”. „Udostępnimy dwa stanowiska z VR, 4 z PC oraz strefę, gdzie będzie można przysiąść i zapoznać się z naszą grą na urządzeniach VR. Mamy kody QR kierujące do strony do pobrania. Sprawdzimy, jak z bolszewickimi szyframi poradzą sobie uczestniczki i uczestnicy eventu. Od godziny 10 do 18 w ramach naszego stanowiska gracze będą mieli okazję zapoznać się z grą multiplatformowo – na PC, mobilnie, a nawet na goglach VR” – zapewniają organizatorzy z Biura Nowych Technologii IPN.
Biuro Nowych Technologii IPN rozpoczęło działalność we wrześniu 2021 r. Kieruje nim Magdalena Hajduk, która wcześniej była szefową Działu Komunikacji i Promocji w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. „Głównym założeniem Biura Nowych Technologii jest przeprowadzenie transformacji cyfrowej, oferty edukacyjnej, naukowej i wydawniczej Instytutu Pamięci Narodowej” - zapowiedziała Hajduk podczas konferencji inaugurującej działalność biura.(PAP)
Autor: Michał Szukała
szuk/ dki/