Jeszcze w tym roku ma rozpocząć działalność muzeum Widzewa Łódź, które ma przybliżać historię 110-letniego klubu. Znajdzie się w nim m.in. historyczny sztandar, koszulki oraz zdobywane na przestrzeni lat trofea, odznaki, fotografie i dokumenty czterokrotnego piłkarskiego mistrza Polski.
Widzew pod koniec 2019 roku – jako pierwszy z polskich klubów – został wpisany do Państwowego Rejestru Muzeów MKiDN. Od tego czasu trwały prace nad koncepcją instytucji, a w sierpniu ubiegłego roku rozpoczęły się roboty budowalne w pomieszczeniach we frontowej części stadionu miejskiego, od al. Piłsudskiego.
Po kilku miesiącach prac, część wnętrz zostało już pomalowanych w czerwono-biało-czerwone barwy Widzewa i – jak zapewniają twórcy muzeum – widać już zarys poszczególnych pomieszczeń, które wkrótce mają prezentować historię 110-letniego klubu. W najbliższym czasie ma rozpocząć się aranżacja przestrzeni wystawienniczych, w związku z czym w klubie mają nadzieję, że muzeum rozpocznie swoją działalność w tym roku. Dokładna data otwarcia instytucji dla zwiedzających wciąż nie jest jednak znana.
Ekspozycja w poszczególnych strefach ma przedstawiać cztery etapy historii łódzkiego klubu. Pierwsza z nich - pod nazwą "Początek" - będzie nawiązywać do początku XX wieku, kiedy powstawał Widzew. Znajdą się tam liczne nawiązania do środowisk robotniczych, z których wywodzi się klub. Druga strefa "Stara hala" będzie przypominała wyglądem starą halę sportową, a znajdą się w niej pamiątki dotyczące wszystkich sekcji Widzewa, w tym boksu. W trzeciej strefie, pod nazwą "Wielki Widzew" zaplanowano miejsce dla eksponatów z okresu lat 70. i 80. oraz pamiętnych występów łódzkiej drużyny w europejskich pucharach. Będzie to strefa poświęcona wyłącznie piłce nożnej, a honorowe miejsce zajmie tam sekcja dotycząca prezesa Ludwika Sobolewskiego. Natomiast w strefie czwartej "Stadion" prezentowana będzie najnowsza historia Widzewa.
Muzeum ma być skonstruowane w taki sposób, by z uwagi na jego stosunkowo niewielką przestrzeń łatwo wymieniać eksponaty. Jednym z najważniejszych będzie historyczny sztandar Robotniczego Towarzystwa Sportowego Widzew. Jego renowację w ostatnim czasie przeprowadziła pracownia konserwacji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Poza tym w klubie zgromadzono już wiele eksponatów, w tym m.in. puchary za mistrzostwo Polski i superpuchar oraz wiele innych trofeów, strojów, dyplomów, odznak, kronik, ksiąg pamiątkowych, dokumentów oraz inne cenne pamiątki o znaczeniu historycznym. Część instytucji ma mieć multimedialny charakter.
"Mam nadzieję, że będzie to fajne miejsce, które wszystkim kibicom przypadnie do gustu. W zbiorach mamy już kolekcję pucharów, zdjęć, dokumenty wyciągnięte z archiwum. Mamy też pamiątki przekazane przez kibiców. Nie wszystko jednak da się od razu pokazać na ekspozycji i dlatego będziemy chcieli ją zmieniać" – podkreślił dyrektor muzeum Tomasz Gawroński.
Za utworzenie muzeum odpowiada Stowarzyszenie RTS Widzew Łódź, które początkowo na ten cel przeznaczyło 250 tys. zł. To jednak niewystarczająca kwota, w związku z czym organizowane są różne akcje, które mają pomóc zebrać fundusze na realizację inwestycji. Kibice w ramach "cegiełek" mogli m.in. kupować replikę koszulki, w której w 1931 r. grali piłkarze Widzewa. Poszukiwani są również sponsorzy.
Widzew Łódź jest czterokrotnym piłkarskim mistrzem Polski (1981, 1982, 1996, 1997). W 1983 r. dotarł do półfinału Pucharu Europy, a w 1996 r. uczestniczył w fazie grupowej Ligi Mistrzów. O sile drużyny na przestrzeni lat stanowili tacy piłkarze jak Zbigniew Boniek, Józef Młynarczyk, Włodzimierz Smolarek. Klub po upadku w 2015 r., jako nowy podmiot rozpoczął występy od 4. ligi, czyli piątego poziomu rozgrywkowego w Polsce. Obecnie łodzianie występują na zapleczu ekstraklasy. Po rundzie jesiennej zajmują 13. miejsce w tabeli. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ krys/