Radni Ciechanowa jednogłośnie pozbawili tytułu honorowego obywatela tego miasta dwóch oficerów Armii Czerwonej: generała Nikołaja Grigorjewicza Laszczenkę oraz podpułkownika Witalija Gierasimowicza Rolenkę, komendanta wojennego powiatu ciechanowskiego w pierwszej połowie 1945 r.
W uzasadnieniu uchwały, za przyjęciem której podczas czwartkowych obrad głosowało 20 obecnych na sesji radnych Ciechanowa podkreślono, że jak wynika z nielicznych, ale dostępnych przekazów, obaj rosyjscy oficerowie „nie są osobami o uznanym autorytecie moralnym”, przeciwnie, „wykazywali się oni bezwzględnością i okrucieństwem w stosunku do osób zagrażających wprowadzeniu reżimu radzieckiego na ziemiach polskich i mających odmienne poglądy polityczne”.
"W związku z tym trudno uznać ich działania za zgodne z postawą, jaką prezentuje Honorowy Obywatel Ciechanowa. Zarówno z wyżej przedstawionych powodów, jak i też w związku z nieuzasadnioną inwazją wojskową Rosji na Ukrainę, która przyczynia się do niszczenia kraju z nami sąsiadującego i śmierci wielu tysięcy niewinnych osób, w tym kobiet i dzieci, stosownym jest, aby z panteonu Honorowych Obywateli Ciechanowa, nazwiska wyżej wymienionych osób zostały usunięte” - zaznaczono w uzasadnieniu uchwały.
Jak podkreślono w dokumencie, honorowe obywatelstwo Ciechanowa to szczególny tytuł, nadawany przez władze samorządowe osobie o uznanym autorytecie moralnym, która swoją postawą ma wpływ na kulturę, rozwój, znaczenie i sławę miasta.
W uzasadnieniu uchwały wyjaśniono jednocześnie, że gen. armii Nikołaj Grigorjewicz Laszczenko był sekretarzem Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, a tytuł Honorowego Obywatela Ciechanowa nadano mu w 1978 r., natomiast ppłk Witalij Gierasimowicz Rolenko, komendant wojenny powiatu ciechanowskiego w okresie od stycznia do maja 1945 r. honorowy tytuł nadany przez ciechanowski samorząd otrzymał w 1974 r.
Po pozbawieniu honorowego obywatelstwa Ciechanowa dwóch rosyjskich oficerów, tytuł ten posiada obecnie 13 osób. Wśród nich są m.in. marszałek Józef Piłsudski - tytuł przyznany w 1925 r., prezydent II RP Ignacy Mościcki, marszałek Edward Śmigły-Rydz, a także prof. Andrzej Rzepliński, reżyser Arkadiusz Gołębiewski oraz aktor Ignacy Gogolewski – tytuł przyznany w 2020 r. (PAP)
mb/ mhr/