Sobota to ostatni dzień, kiedy w tym sezonie można odwiedzić Park Militarny w Białymstoku, gdzie znajduje się ok. 40 różnych eksponatów wojskowych. Będzie można zobaczyć po renowacji przodek do armaty pułkowej wz. 1927; jedyny – jak podaje instytucja – egzemplarz w polskich zbiorach muzealnych.
Park Militarny to pomysł miejscowego Muzeum Wojska, które w swoich zbiorach posiada sprzęt militarny. Znajduje się w jednym z powojskowych magazynów na ul. Węglowej w Białymstoku.
W parku znajduje się ok. 40 eksponatów, różnego rodzaju ciężkiego sprzętu wojskowego. To - jak informuje muzeum - m.in. najbardziej rozpoznawalny i drugi najliczniej produkowany czołg na świecie T-34/85, powojenna artyleryjska wyrzutnia rakietowa BM-13, Latarnia KNS-1PM2 – kodowo-neonowa latarnia lotniskowa, która przeznaczona była do oznaczania lotnisk sygnałami świetlnymi podawanymi alfabetem Morse’a.
W sobotę, która jest ostatnim dniem działania Parku Militarnego w tym sezonie, zwiedzający będą mogli pierwszy raz zobaczyć efekt renowacji przodka dedykowanego do 76 mm armaty pułkowej wz. 1927. "Aktualnie to jedyny zachowany w polskich i światowych zbiorach muzealny egzemplarz" - powiedział Marcin Koziński z Muzeum Wojska w Białymstoku. Dodał w rozmowie z PAP, że to jedyna możliwość zobaczenia tego eksponatu; kolejna będzie dopiero w przyszłym roku.
Na ostatni dzień muzeum przygotowano w Parku Militarnym liczne atrakcje; będzie można dowiedzieć się m.in. o łucznictwie i łucznikach w polskich siłach zbrojnych. Miejsce można odwiedzić do późnych godzin popołudniowych.
Park Militarny otwarto w ubiegłym roku; działa w weekendy, sezon trwa od maja do września.
Jak podsumował PAP Koziński, w tym sezonie park odwiedziło ponad 8,2 tys. osób. "W każdy weekend zwiedzający mogli zobaczyć największe i najcięższe eksponaty ze zbiorów Muzeum, a co ważne - kolekcja ta jest nieustannie uzupełniana" - powiedział i wymienił, że w ostatnich miesiącach ekspozycję wzbogaciły m.in. lufy 122 mm rosyjskich armat fortecznych wz. 1867, niemieckie schrony polowe, rosyjska 152 mm samobieżna armato-haubica 2s19 MSTA-S, podpalona i porzucona przez wojska agresora na terenie Ukrainy w 2022 roku.
Muzealnicy razem ze specjalistami z Politechniki Białostockiej przywracają oryginalny stan samochodu pancernego FAI-M z lat 30. XX wieku. Po renowacji pojazd ma być prezentowany w parku. Dzięki współpracy muzeum z politechniką, na wystawie można oglądać odnowiony odrzutowiec LIM-5.
W tym sezonie - jak podał Koziński - po raz pierwszy w Parku Militarnym odbywała się część zajęć i warsztatów z letniej oferty edukacyjnej muzeum. Zorganizowano tu też specjalną strefę relaksu z hamakami i leżakami. W Parku odbywały się też wystawy czasowe i specjalne wydarzenia dedykowane tematom wojskowym. (PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ apiech/