Uczestnicy piątkowego zjazdu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce przyjęli rezolucję adresowaną do władz Polski z apelem o podjęcie wysiłków na rzecz ochrony praw mniejszości.
W piątek na Górze św. Anny odbył się 52. Zjazd Delegatów Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Organizacja skupia ponad dwadzieścia stowarzyszeń mniejszości niemieckiej z całej Polski. Jak podkreślał Bernard Gaida - przewodniczący ZNSSK - tegoroczny zjazd miał charakter szczególny ze względu na 30. rocznicę powołania ZNSKK oraz podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie między RP i RFN. Gościem zjazdu był prof. dr Bernd Fabritius, pełnomocnik rządu federalnego RFN ds. przesiedleńców i mniejszości narodowych.
Uczestnicy zjazdu przyjęli rezolucję w sprawie zachowania i dalszego rozwoju języka niemieckiego w Polsce. W adresowanym do władz polskich i KE dokumencie apelują: "by w duchu dobrosąsiedzkiego traktatu oraz europejskich wartości zawartych w zasadzie „In varietate concordia” podjął stałe i dynamiczne wysiłki w celu pełnej realizacji praw wynikających z traktatu, a zwłaszcza ratyfikowanej EKJRM, a niezbędnych dla zachowania tożsamości narodowej, kulturowej i językowej mniejszości niemieckiej. Delegaci deklarują udział ZNSSK we wszelkich pracach mających na celu istotną poprawę obecności języka i kultury niemieckiej w Polsce oraz sytuację jego użytkowników, będących częścią współczesnego społeczeństwa RP, jej dziedzictwa kulturowego, ale także wielokulturowego bogactwa Europy. Delegaci apelują również do Komisji Europejskiej, która niedawno odrzuciła europejską inicjatywę na rzecz ochrony praw mniejszości MSPI o stworzenie innych form i instrumentów wsparcia i przeciwdziałania różnicom w zakresie ochrony języków i kultur mniejszości żyjących na terenie Unii Europejskiej".
Jak napisano w rezolucji: "pomimo znaczącej poprawy sytuacji nauczania języka w porównaniu do czasów PRL, nadal nie istnieją w obszarze zamieszkanym przez mniejszość niemiecką publiczne jednostki oświatowe nauczające w języku niemieckim, a tylko nieliczne czynią to w dwóch językach. W związku z tym Polska nie realizuje w tym zakresie zobowiązań wynikających z ratyfikowanej Europejskiej Karty Języków Regionalnych lub Mniejszościowych wymagających skutecznego +udostępnienia edukacji przedszkolnej i szkolnej+ w języku niemieckim". Delegaci ZNSSK przypomnieli, że organizacja zabiega o zapewnienie miejsca przedstawicielom mniejszości w radach programowych mediów publicznych.
Przewodniczący Gaida podziękował przedstawicielowi niemieckiego rządu za pomoc merytoryczną i materialną, jaką otrzymuje mniejszość w Polsce, dzięki której możliwe było nie tylko utrzymanie dotychczasowych projektów realizowanych przez ZNSSK, ale także rozwój istniejących w Polsce struktur poprzez m.in. uruchomienie Centrum Młodzieżowego i rozpoczęcie prac nad powstaniem Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce.
Podczas zjazdu ustanowiono Nagrodę ZNSSK, której celem będzie uhonorowanie osób dążących do życia w jedności i pokoju. Nagroda będzie nadawana m.in. politykom, działaczom społecznym, duchownym i pracownikom kultury.
Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce jest organizacją ogólnopolską, która skupia regionalne stowarzyszenia mniejszości niemieckiej w Polsce. Największą organizacją należącą do ZNSSK jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, którego przewodniczący jest jednocześnie przewodniczący sejmiku województwa opolskiego. Według danych ZNSSK, mniejszość niemiecka w Polsce obecnie działa w około 500 punktach, a liczbę osób należących do tej mniejszości organizacja szacuje na około 300 tysięcy osób. (PAP)
Autor: Marek Szczepanik
masz/ mir/