Trwają prace nad muralem poświęconym najwybitniejszemu w historii polskiego futbolu trenerowi Kazimierzowi Górskiemu. Znajdzie się na bloku przy ulicy Madalińskiego 49/51 w Warszawie, gdzie mieszkał legendarny szkoleniowiec.
"Idea stworzenia muralu kiełkowała od dłuższego czasu z inicjatywy rodziny Kazimierza Górskiego. Nie udało się nam stworzyć go wcześniej, bowiem trwały przygotowania do obchodów 100-lecia urodzin Kazimierza Górskiego, których kulminacyjnym momentem było nadanie jego imienia Stadionowi Narodowemu w Warszawie. Teraz jednak prace idą pełną parą, bowiem chcemy uciec przed pogodą. Odsłonięcie planujemy na początku listopada" - powiedział PAP prezes Fundacji Kazimierza Górskiego Janusz Jesionek.
Autorem pracy przedstawiającej sylwetkę Górskiego jest duet artystyczny Czary-Mury. Jak przyznają, mural to płaszczyzna wyjątkowa, bo tworzona w dwóch technikach, bo na części malowidła zostaną wykorzystane elementy ceramiczne.
"Od początku istnienia +Czary-Mury+ zależało nam na stworzeniu muralu trenera Kazimierza Górskiego, dlatego niestrudzenie dążyliśmy do realizacji tego projektu i cierpliwie dopełnialiśmy wszystkich formalności od prawie dwóch lat" - podkreślili Marek Grela i Marta Piróg.
"To najwybitniejszy polski trener piłkarski, którego powinny znać kolejne pokolenia Polaków, a mural niewątpliwie w tym pomoże. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się zdobyć przychylność wielu instytucji, aby mural powstał właśnie na bloku, w którym mieszkał, w zasadzie tuż przy jego oknie" – dodali artyści.
Pomysł duetu Czary-Mury od razu spodobał się Berenice Górskiej. Wnuczka słynnego trenera jest zarazem fundatorką fundacji jego imienia. Organizacja działa od 2011 roku i dba, by pamięć o sukcesach i dokonaniach Górskiego trwała.
"Cała rodzina jest ogromnie wzruszona i dumna, iż w budynku, w którym mieszkali moi dziadkowie ze swoimi dziećmi, a teraz mieszkam ja ze swoją rodziną, powstanie mural upamiętniający wspaniałego trenera, ojca i dziadka, jakim był Kazimierz Górski. Mural będzie dla nas i naszych kolejnych pokoleń symbolem upamiętniającym na lata wspaniałego człowieka, którego mieliśmy szczęście być rodziną" - powiedziała Berenika Górska.
Mecenasem projektu jest natomiast firma bukmacherska STS.
W 2009 roku z inicjatywy fundacji powstał przed PGE Narodowym pomnik Kazimierza Górskiego, a 10 grudnia reprezentacyjnemu stadionowi nadano imię "trenera tysiąclecia".(PAP)
jej/ pp/