Znaczek honorujący Polaków ratujących Żydów wprowadza Poczta Polska. Trafił on do obiegu 24 marca - w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Na znaczku przedstawiony został pomnik autorstwa Moniki Kupiec, znajdujący się w Popardowej (gmina Nawojowa), upamiętniający wydarzenia z marca 1944 roku. Przedstawia on kontury sylwetek czwórki Polaków (Agnieszki Rumin, Jana Rumina, Jakuba Tokarza i Ludwika Borka), zasłaniających sobą sześcioro Żydów (Ruchla Neugrschel, Aba Schreibel, Blumka Schreiber, Gitla Neugrschel, Chaim Neugrschel i Mojżesz Kaufer) - czytamy w komunikacie Poczty Polskiej.
Spółka poinformowała, że oprócz znaczka w limitowanej wersji wydana została koperta FDC, czyli koperta Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawia ona zdjęcie tablicy informacyjnej poświęconej pamięci polskich i żydowskich obywateli, mieszkańców Gminy Nawojowa i Kamionka Wielka, zamordowanych przez Niemców.
"Ze względu na przypadający 24 marca Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, Poczta Polska zdecydowała się wydać znaczek mający na celu upamiętnienie tych wszystkich osób, które swoim heroizmem i bezinteresowną chęcią pomocy drugiemu człowiekowi, przyczynili się do ocalenia przedstawicieli społeczności wyznania mojżeszowego" - powiedział cytowany w komunikacie prezes zarządu Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot. "Polacy ratujący Żydów byli, są i powinni być dla każdego z nas wzorem i symbolem człowieczeństwa" - dodał.
Pierwszy znaczek z serii honorującej Polaków, którzy ratowali Żydów, został przez Pocztę Polską wprowadzony do obiegu w 2018 r. - przypomniano w komunikacie. Walor przypominał historię rodziny Ulmów, która podczas okupacji dała schronienie ośmiorgu Żydów.
Również w 2018 r. Poczta Polska wydała kartkę upamiętniającą postać siostry Matyldy Getter, a w 2019 r. w ręce klientów i filatelistów trafiło kolejne wydawnictwo serii - prezentujące postać ministra spraw zagranicznych Rządu RP na uchodźctwie Edwarda Raczyńskiego, którego nota była pierwszym oficjalnym raportem o Holokauście. Było to również pierwsze oficjalne wystąpienie jednego z rządów w obronie wszystkich Żydów prześladowanych przez hitlerowskie Niemcy.
Znaczek zaprojektowany został przez Jacka Konarzewskiego. Koperta i datownik FDC przez Jana Konarzewskiego. Nakład waloru wynosi 100 tys. sztuk. (PAP)
mfr/ pad/