Dokładnie 100 lat temu w Poznaniu założono Polski Związek Tenisa. „Ten stulatek rozwija się bardzo dobrze” – powiedział prezes federacji Mirosław Skrzypczyński na uroczystości, podczas której wręczono honorowe oznaki osobom zasłużonym w rozwój dyscypliny.
Dokładnie 27 sierpnia 1921 roku reprezentanci dziewięciu klubów, w tym trzech z Poznania, założyli Polski Związek Lawn Tenisa - tak brzmiała pierwotna nazwa. Jego pierwszym prezesem był Zdzisław Szulc z poznańskiej Warty. Był to dopiero piąty działający związek sportowy od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji władze federacji i osoby przez wiele lat związane z tenisem spotkały się w stolicy Wielkopolski.
"Poznań zawsze był istotny dla polskiego tenisa, bo właśnie tu się wszystko zaczęło. Poznań to przede wszystkim fantastyczne kluby – AZS, Warta czy Olimpia, które były wiodące w kraju. A do tego zawodnicy, z których najbardziej znanym był Wojtek Fibak, a teraz Magda Linette" – podkreślił Skrzypczyński.
Podczas uroczystości odznakami i medalami PZT zostały nagrodzone najbardziej zasłużone osoby dla polskiego tenisa. W tym gronie znaleźli się m.in. przedstawiciele regionalnych związków, a także zawodniczki Magda Linette, Katarzyna Piter, Urszula Radwańska i Alicja Rosolska. Tenisistek zabrakło ze względu na udział w turniejach, wyróżnienia mają odebrać na specjalnej gali we wrześniu w Warszawie.
Skrzypczyński przyznał, że tenis w Polsce rozwija się doskonale, podobnie jak sam związek.
"Naprawdę nie mamy większych kłopotów. Powstają programy upowszechniania tenisa, jest cykl turnieju zawodowych i fantastyczne mistrzostwa Polski, które w puli nagród miały 750 tysięcy złotych. Do tego rozwijamy infrastrukturę" - zaznaczył sternik związku.
Jak przypomniał, PZT wraz z inwestorem buduje w Kozerkach jeden z największych ośrodków tenisowych w Europie.
"To będzie narodowe centrum szkoleniowe z 24 kortami o różnych rodzajach nawierzchni: ziemna, hard i naturalna trawa. Do tego dwa hotele, baseny, odnowa biologiczna oraz hala do przygotowania fizycznego. Do tego powstanie instytut badawczy, gdzie będzie można w profesjonalny sposób pomóc zawodnikom i określić ich możliwości" - wyjaśnił.
W Poznaniu obecnie rozgrywany jest turniej Talex Open z pulą nagród 25 tys. dolarów. Zwycięzca w singlu otrzyma dodatkowo okazały Puchar 100-lecia PZT. Impreza rozgrywana jest w ramach cyklu Lotos PZT Polish Tour, składającego się z 13 turniejów, w tym 11 międzynarodowych.
Zwieńczeniem obchodów 100-lecia związku będzie towarzyski pojedynek Polska - Czechy, który rozegrany zostanie w grudniu w Zielonej Górze. Wezmą w nim udział czołowi zawodnicy obu drużyn: Barbora Krejcikova, Katerina Siniakova, Lukas Rosol, Jiry Vesely oraz Iga Świątek, Magda Linette, Jerzy Janowicz, Łukasz Kubot i Kamil Majchrzak. (PAP)
autor: Marcin Pawlicki
lic/ krys/