Z Połańca w okolice Zamku w Niedzicy ma biec trasa Karpackiego Wyścigu Kurierów pamięci Wacława Felczaka. To ważna inicjatywa, która pokazuje, że poprzez sport możemy dbać o historię naszego kraju i pielęgnować pamięć o bohaterskich czynach naszych rodaków - powiedziała wiceminister kultury Anna Krupka.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wzięła w czwartek udział w konferencji prasowej w Instytucie Współpracy Polsko-Węgierskiej imienia Wacława Felczaka.
„Miło mi gościć w Instytucie Współpracy Polsko-Węgierskiej imienia Wacława Felczaka - wybitnego polskiego historyka, legendarnego kuriera czasu wojny i emisariusza rządu RP na uchodźstwie. To ważne, symboliczne dla nas miejsce, które pokazuje jak ważna jest dla nas współpraca z Węgrami i krajami Grupy Wyszehradzkiej. Głęboko wierzę, że Karpacki Wyścig Kurierów w przyszłym roku powróci na międzynarodową trasę. Wszystkim uczestnikom tegorocznego wyścigu życzę udanej rywalizacji w duchu fair-play” – podkreśliła Krupka cytowana na stronie resortu.
W wydarzeniu promującym wyścig uczestniczyli także: dyrektor wyścigu Tomasz Wójcik, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szlachta, dyrektor Instytutu Felczaka Maciej Szymanowski oraz polski kolarz szosowy, uczestnik mistrzostw świata i Europy, mistrz Polski 2020 ze startu wspólnego Stanisław Aniołkowski.
Podczas konferencji przedstawiono trasę i obsadę 38. Karpackiego Wyścigu Kurierów. Jak wskazano na stronie MKDNiS, w ostatnich sezonach wyścig przyciągał liczne zespoły młodzieżowe i klubowe z Polski i Europy i „nie inaczej jest tym razem - Karpacki Wyścig Kurierów to bowiem jedna z najważniejszych imprez w kalendarzu młodych zawodników do lat 23”.
38. wyścig rozpocznie się 29 sierpnia w Połańcu, a zakończy 31 sierpnia w okolicach Zamku w Niedzicy - będzie składać się z prologu i trzech etapów ze startu wspólnego. Wyścig tradycyjnie odbywał się na terenie państw Grupy Wyszehradzkiej – Polski, Węgier i Słowacji. W 2021 r., z uwagi na pandemię COVID-19, zawodnicy – podobnie jak rok wcześniej - będą rywalizować tylko na drogach naszego kraju. „Nie wpłynie to jednak z pewnością na najwyższy poziom motywacji i poziomu rywalizacji” – napisano.
Na liście startowej już znalazło się 26 ekip sportowych – wśród nich wszystkie wyszehradzkie reprezentacje, grupy kontynentalne oraz polskie kluby kolarskie. Organizatorzy spodziewają się, że w wyścigu wystartuje ok. 130 zawodników. „Zasadą regulaminową jest start wszystkich polskich zawodników z tej ważnej kategorii wiekowej (U-23) oraz kolarzy z krajów partnerskich: Słowacji i Węgier” – podkreślono na stronie MKDNiS.
Wyścig jest wpisany przez Międzynarodową Unię Kolarską do dorocznego kalendarza imprez europejskich z cyklu UCI Europe Tour. Jego początki sięgają 1975 r. W 2020 r. wyścig wygrał Holender Jordan Habets. Drugie miejsce zajął Polak Adam Kuś (TC Chrobry Głogów). Hasło pomocnicze wyścigu mówi: „tu rodzą się gwiazdy!”.
„I nie jest ono na wyrost, gdyż to podczas Karpackiego Wyścigu Kurierów koszulkę dla najlepszego górala zdobywał w 2010 r. Rafał Majka, z ogromnym powodzeniem startował w nim również w 2017 r. Słoweniec Tadej Pogacar, zwycięzca Tour de France 2020” – przypomniano na stronie MKDNiS. (PAP)
akn/ pat/