W Pradze rozpoczęło działalność muzeum „Ściany Johna Lennona” (The Lennon Wall Story). Nowa placówka będzie czynna tylko w piątki po południu, w soboty i niedziele.
Niewielkie muzeum otwarte w piątek prezentuje kilkadziesiąt fotografii, publikacje tematyczne, a także nieemitowany wcześniej krótki film dokumentalny o historii fragmentu muru otaczającego Ogród Maltański w Pradze, który w latach 80. XX wieku stał się jednym z miejsc protestów przeciwko komunistycznej władzy. Po zamordowaniu w grudniu 1980 roku Johna Lennona na ścianie namalowany został portret byłego członka zespołu The Beatles, przy którym zaczęły pojawiać się polityczne napisy oraz wiersze.
Mur był kilkakrotnie zamalowywany przez komunistyczne władze, ale grafiki i napisy zawsze pojawiały się na nowo. Pod ścianą odbywały się też imprezy poświęcone pamięci artysty. Według założycielki muzeum Evy Tichakovej najważniejszą częścią ekspozycji są świadectwa osób, które w latach 80. XX w. uczestniczyły w odbywających się tam demonstracjach.
W muzeum jest kamienna tablica poświęconą Lennonowi i miejsce, na którym - podobnie jak na murze - można dopisać tekst lub rysunek. Tak jak na oryginalnej ścianie kolejne napisy lub grafiki będą pokrywały powstałe wcześniej.
Lennon jest uważany za jedną z największych osobowości muzyki pop lat 60. i 70. XX w. Zespół The Beatles rozpadł się w 1970 roku, a jego członkowie rozpoczęli indywidualne kariery. Lennon w 1980 roku wydał "Double Fantasy", który stał się jego ostatnim albumem. 8 grudnia tego samego roku, gdy wracał do swojego mieszkania w gmachu Dakota w Nowym Jorku, strzelił do niego Mark David Chapman, któremu kilka godzin wcześniej podpisał swój album.
Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
ptg/ fit/ kib/