Już po raz 49. odbył się w sobotę wieczorem w Londynie Bal Polski – najważniejsze wydarzenie towarzysko-charytatywne Polaków w Wielkiej Brytanii, którego celem jest promowanie polskiej kultury, wzmacnianie relacji polsko-brytyjskich i zbieranie funduszy na szczytne cele.
Epidemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia spowodowały, że tegoroczna edycja była trzykrotnie przykładana. "Bal miał być najpierw w lutym, później w czerwcu, we wrześniu, ostatecznie jest w październiku - ale ważne, że jest. Przez pandemię mamy w tym roku mniej sponsorów niż w latach poprzednich, bo wiele firm też odczuło jej skutki. Ale planowaliśmy, że Bal będzie na sto osób, ostatecznie sprzedaliśmy 170 biletów, więc z tego powodu jestem bardzo zadowolona. I mam nadzieję, że jubileuszowy, 50. w przyszłym roku będzie się już odbywał normalnych okolicznościach" - powiedziała PAP Marzena Konarzewska, przewodnicząca komitetu organizacyjnego Balu Polskiego.
"49. edycja Balu Polskiego w Londynie jest bardzo ważnym wydarzeniem łączącym wszystkie pokolenia polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii, zarówno emigrację wojenną, emigrację solidarnościową, jak i tę poakcesyjną. To wydarzenie - szczególnie po długim okresie pandemii, kiedy ludzie nie mogli się spotykać - ma bardzo symboliczny wymiar, bo wiele osób zobaczyło się osobiście po raz pierwszy od kilku miesięcy, ale pojawiają się nowe osoby, które budują na nowo tę wspaniałą atmosferę Balu" - podkreślił w rozmowie z PAP konsul generalny RP w Londynie Mateusz Stąsiek.
W tym roku dochód z Balu przekazany zostanie dwóm organizacjom pomagającym Polakom w Wielkiej Brytanii - SOS Polonia z Southampton oraz The Polish Integration Support Centre z Wrexham. Marzena Konarzewska mówi, że to pierwszy raz, gdy beneficjentami są dwie organizacje z Wielkiej Brytanii, bo tej pory zawsze była jedna działająca w Polsce i jedna w Wielkiej Brytanii. Podkreśliła, że pandemia uwidoczniła, jak wiele jest polskich rodzin w Wielkiej Brytanii, które w tym trudnym okresie potrzebują pomocy.
"Polacy w Wielkiej Brytanii w okresie pandemii faktycznie stanęli na wysokości zadania. Wykazali się niebywałą energią w działaniu na rzecz pomocy nie tylko swoim rodakom, ale także sąsiadom, którzy pochodzą z wielu innych krajów. Akcja Polonia for Neighbours, która zjednoczyła naszych rodaków w Wielkiej Brytanii pozwala wierzyć, że pomimo tego, że wielu z nich wyjechało w ostatnim czasie, to jednak Polacy nadal o sobie pamiętają, troszczą się o siebie wzajemnie i pomagają sobie" - zwrócił uwagę konsul Radosław Gromski, który odpowiada za sprawy polonijne.
Bal uświetnił swoim występem zespół Karolinka - jeden z najdłużej działających w Wielkiej Brytanii zespołów polskiego tańca ludowego.
Polska Agencja Prasowa była jednym z patronów medialnych 49. Balu Polskiego.
Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)
bjn/ mars/