Replika posągu z IX/X wieku zwanego Światowidem ze Zbrucza stanie na terenie Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie koło Poznania. Posąg zostanie wyrzeźbiony w drewnie, być może będzie nieco większy od oryginału.
Syn znanego podróżnika i pisarza, również pisarz i podróżnik Arkady Radosław Fiedler powiedział PAP, że Światowid stanie w okalającym siedzibę muzeum Ogrodzie Kultur i Tolerancji wiosną przyszłego roku; ma przypominać o przedchrześcijańskich korzeniach Polaków.
Oryginalny posąg znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Kamienna figura została wydobyta w 1848 roku z koryta rzeki Zbrucz na Podolu (obecnie Ukraina).
"Pomysł postawienia u nas posągu Światowida chodził mi po głowie już od wielu lat, wreszcie zaczynam go realizować. Ogród okalający nasze muzeum nazywamy Ogrodem Kultur i Tolerancji, bo tu spotykają się różne kultury. Pomyślałem, że Światowid, który jest związany z zaraniem naszych dziejów, też powinien w nim stanąć" – powiedział PAP Arkady Radosław Fiedler.
Światowid dołączy w Ogrodzie Kultur i Tolerancji do kolekcji posągów i budowli z różnych stron świata. W poprzednich latach stanęły tam m.in. replika posągu Buddy z Bamjan, miniatura piramidy Cheopsa, oraz naturalnej wielkości kopia statku Krzysztofa Kolumba.
"Posąg będzie naturalnej wielkości, być może będzie trochę większy – będzie stał w ogrodzie, musi być odpowiednio okazały. Wykona go Marek Goszczko, słupecki artysta, który rzeźbi w drewnie. Zapowiedział, że znajdzie odpowiedni pień dębowy – drewno, które jest odporne na działania atmosferyczne" – dodał Fiedler.
W jego opinii, Światowid zachęcał będzie gości odwiedzających puszczykowskie muzeum do "mentalnej podróży do naszych przedchrześcijańskich początków".
"Myślę, że ten posąg będzie pasował do naszego Ogrodu Kultur i Tolerancji. Tu się różne kultury spotykają, wzajemnie się wspierają i uzupełniają – one nie walczą ze sobą. Co też ważne - zajmie niewielką powierzchnię w naszym coraz ciaśniejszym ogrodzie" - powiedział.
Posąg został znaleziony w sierpniu 1848 r. w korycie rzeki Zbrucz w majątku Liczkowce koło Husiatyna na Podolu. Jest to czworoboczny słup, którego boki stanowią podłoże do przedstawień figuralnych. Zwieńczeniem posągu jest "kapelusz" nakrywający cztery ludzkie głowy. Posąg ze Zbrucza datowany bywa najczęściej na X lub przełom IX/X w.
Nazwę posągowi nadał Joachim Lelewel, któremu wygląd figury skojarzył się z czczonym przez Słowian połabskich Świętowitem, bogiem o czterech twarzach. Różnica w nazwie miała wynikać z błędnego tłumaczenia łacińskiego zapisu imienia bóstwa.
Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie koło Poznania istnieje od 1974 roku.
Arkady Fiedler (1894-1985) to jeden z najbardziej znanych polskich podróżników i pisarzy. W swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży. W dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach i przeszło 10-milionowym nakładzie. Wśród nich są m.in. "Ryby śpiewają w Ukajali", "Orinoko", "Kanada pachnąca żywicą".
Po śmierci pisarza i podróżnika 7 marca 1985 roku, prowadzeniem muzeum zajęły się rodziny jego obu synów.(PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ pat/