Tegoroczna Juromania, czyli trzydniowe święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej, rozpocznie się w piątek. Przez trzy kolejne dni organizatorzy szóstej edycji święta zaplanowali w ponad 50 lokalizacjach m.in. występy artystyczne i zwiedzanie Szlaku Orlich Gniazd.
Juromania to pomysł na wypromowanie Jury Krakowsko-Częstochowskiej i przedłużenie sezonu turystycznego. W organizację wydarzenia włączyły się samorządy województw śląskiego i małopolskiego, jurajskie gminy i miasta oraz wiele instytucji kultury i stowarzyszeń.
"Juromania prezentuje to, z czego Jura Krakowsko-Częstochowska tak naprawdę słynie – wspaniałe zabytki, bogactwo historyczne i kulinarne, wspaniałych ludzi oraz piękno przyrody. Warto odwiedzać te miejsca nie tylko w sezonie letnim, ale przez cały rok" - powiedział, cytowany w zapowiedzi wydarzenia, marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.
"Z roku na rok popularność tego wydarzenia wzrasta, a bogaty program atrakcji przyciąga tysiące miłośników historii, krajobrazów i walorów przyrodniczych oraz kulinarnych regionu. Juromania ma w sobie także ogromny potencjał edukacyjny. To niepowtarzalna okazja, aby przenieść się w średniowieczny klimat zamków i warowni" – ocenił Chełstowski.
Tegoroczna Juromania odbędzie się w dniach 15-17 września pod hasłem "Jura w klimacie". Według organizatorów, przesłanie motywu opiera się na dwuznaczności słowa klimat: z jednej strony odnosi się do walorów naturalnych, z drugiej do niezwykłego nastroju Jury.
Na uczestników czekają wycieczki z przewodnikami, zwiedzanie zamków, widowiska historyczne, pokazy walk rycerskich i dworskich obyczajów. Będzie można spróbować sił w warsztatach, np. kaligrafii, konkursach i grach terenowych.
Dla aktywnych przygotowano biegi, rajdy, zwiedzanie jaskiń czy możliwość spróbowania sił we wspinaczce skałkowej pod okiem ratowników GOPR. W wielu lokalizacjach będzie można również próbować lokalnych produktów i obejrzeć wyroby rzemieślnicze i rękodzielnicze.
W woj. śląskim Juromania zawita m.in. do Klasztoru Paulinów na Jasnej Górze i do Klasztoru św. Barbary w Częstochowie, Olsztyna, Żarek, Złotego Potoku, Ogrodzieńca, Podlesic i Jaskini Głębokiej, Smolenia, Zawiercia, Koziegłów i Siewierza oraz pod Okiennik Wielki, gdzie ratownicy GOPR-u będą asekurować zainteresowanych wspinaczką.
Szczegółowy program tegorocznej imprezy, współfinansowanej przez urzędy marszałkowskie w Katowicach i Krakowie oraz więcej informacji na temat poszczególnych wydarzeń znajduje się na stronie: www.juromania.pl.
Jura Krakowsko-Częstochowska to makroregion geograficzny - pas o długości ok. 80 km ciągnący się między Krakowem, a Częstochową. Ze względu na walory krajobrazowe jest bardzo popularny wśród amatorów różnych sportów i rekreacji - m.in. turystyki pieszej, rowerowej, konnej. To również jeden z ulubionych w kraju obszarów dla wspinaczy skałkowych oraz grotołazów.
Mianem Orlich Gniazd określane są dawne jurajskie fortyfikacje – zamki lub ich ruiny m.in. w Korzkwi, Ojcowie, Sułoszowie, Rabsztynie, Bydlinie, Smoleniu, Pilicy, Podzamczu, Morsku, Bobolicach, Mirowie oraz Olsztynie.
Łącznie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znajdują się pozostałości ponad 20 zamków - kiedyś strzegących granicy Królestwa Polskiego. Szlakiem Orlich Gniazd nazywany jest czerwony szlak turystyczny o długości ponad 160 km, łączący Kraków z Częstochową poprzez atrakcje turystyczne Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w tym część dawnych warowni.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ mick/