Rada Miejska w Słupsku zgodziła się w środę na nadanie rondu u zbiegu ulic: Piłsudskiego i Małcużyńskiego nazwy „Rondo Praw Kobiet”. To ma wzmocnić rolę kobiet w przestrzeni publicznej, podkreślić wagę nadania kobietom praw wyborczych w 1918 r. – mówił zastępca prezydenta Słupska Marek Goliński.
Inicjatywa nadania nazwy "Rondo Praw Kobiet" rondu w Słupsku (woj. pomorskie) u zbiegu ulic: Piłsudskiego i Małcużyńskiego wyszła od Rady Kobiet działającej przy prezydencie miasta. Wsparło ją Stowarzyszenie "Kobiecy Słupsk". Stosowny wniosek, podpisany przez 53 uprawnione osoby, został złożony prezydentowi 4 lutego 2021 r.
W środę Rada Miejska w Słupsku przyjęła stosowną uchwałę 14 głosami, w tym radnych z klubów KO i Łączy nas Słupsk, przeciw był siedmioosobowy klub radnych PiS, jedna osoba wstrzymała się od głosu, jedna była nieobecna.
Zastępca prezydenta Słupska, przedstawiając uzasadnienie do uchwały, zaznaczył, że nadanie nazwy rondu "ma na celu wzmocnić rolę kobiet w przestrzeni publicznej i podkreślić, jak dużą wagę miała decyzja o nadaniu praw wyborczych kobietom w 1918 roku". Przypomniał, że to Józef Piłsudski ogłosił dekret, na mocy którego Polki zyskały nowe prawa, dlatego, w jego ocenie, zasadna jest nazwa "Rondo Praw Kobiet" dla tego ronda.
Goliński podkreślił, że propozycja nazwy została pozytywnie zaopiniowana przez Komisję Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Słupsku. Przeprowadzone zostały w tej sprawie konsultacje społeczne. 243 ankietowanych zagłosowało na "tak" dla proponowanej nazwy. 79 było na "nie". "Procedury zostały dopięte" – podsumował.
Radni wykonanie uchwały, która wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego, powierzyli prezydentowi Słupska.
Polki uzyskały pełnię praw wyborczych 28 listopada 1918 r. zgodnie z dekretem o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego wydanego przez Józefa Piłsudskiego. Ten wprowadzał powszechne, czynne i bierne prawo głosu dla wszystkich obywateli i obywatelek Rzeczpospolitej po ukończeniu 21 roku życia.(PAP)
autorka: Inga Domurat
ing/ mark/