W oświęcimskiej synagodze Chewra Lomdej Misznajot odbyła bat micwa 12-letniej Eden Kluger z Nowego Jorku – dowiedziała się w środę PAP od Tomasza Kuncewicza, dyrektora Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu, którego częścią są muzeum oraz synagoga.
"W zeszłym tygodniu mieliśmy zaszczyt zorganizować bat micwę Eden Kluger w synagodze Chewra Lomdej Misznajot. Eden to wnuczka błogosławionej pamięci Freda Schwartza, założyciela naszej fundacji, wyjątkowego wizjonera, który marzył o stworzeniu w Oświęcimiu ośrodka kultury i edukacji żydowskiej" – poinformował PAP Kuncewicz.
Dyrektor dodał, że 12-latka z Nowego Jorku "wybrała oświęcimską synagogę, aby tutaj świętować z najbliższymi swoje wejście w religijną dorosłość w judaizmie". "W ten sposób tchnęła nowe życie w to wyjątkowe miejsce, które jest świadectwem wytrwałości i ciągłości narodu żydowskiego" – powiedział.
Kuncewicz przypomniał, że we wrześniu ubiegłego roku w oświęcimskiej synagodze odbyła się bar micwa Ethana Simony'ego z Nowego Jorku. "To najprawdopodobniej pierwsza bar micwa, która odbyła się w Oświęcimiu po Holokauście" – mówił wówczas dyrektor. Odbyła się już także jedna bat micwa.
Uroczystość bar micwy dla chłopców i bat micwy dla dziewcząt to tradycyjny rytuał przejścia w dorosłość w judaizmie. Jest zarazem przypomnieniem o sile żydowskiego ducha i tradycji, które przetrwały próbę czasu, nawet w obliczu najbardziej niewyobrażalnych przeciwności losu.
Pierwsi Żydzi zamieszkali w Oświęcimiu w XVI w. Nazywali je Oszpicin. W 1939 r. mieszkało tam około 8 tys. Żydów. Stanowili około 60 procent ogółu mieszkańców. Niemal wszyscy zostali zgładzeni podczas Holokaustu.
Muzeum Żydowskie jest częścią kompleksu pamięci, razem z jedyną zachowaną w mieście zabytkową synagoga Chewra Lomdej Misznajot, Cafe Bergson, cmentarzem żydowskim oraz Parkiem Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu. Kompleks jest prowadzony przez polsko-amerykańską fundację Auschwitz Jewish Center Foundation z siedzibą w Oświęcimiu i Nowym Jorku. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ mir/