110 lat temu zmarł Karol Korn, któremu Bielsko zawdzięcza wielkomiejski wygląd i przydomek „Mały Wiedeń”. „Był jednym z najważniejszych i najsławniejszych architektów i budowniczych w mieście” – powiedział bielski historyk Jacek Proszyk.
W poniedziałek bielszczanie upamiętnili rocznicę śmierci architekta. Spacerowali po mieście, poznając obiekty, które wzniósł Korn. Wspominali także postać budowniczego podczas spotkania zorganizowanego przez bielską gminę żydowską.
Karol Korn urodził się w 1852 r. w Wadowicach w żydowskiej rodzinie. Studiował na politechnice w Karlsruhe oraz uniwersytecie w Wiedniu. Został architektem. Był szefem firmy budowlanej, która działała głównie na terenie Bielska. Posiadał także kamieniołom, cegielnię i tartak, co pozwoliło mu oferować konkurencyjne warunki. Owocowało to licznymi zamówieniami, nie tylko ze strony instytucji i urzędów, ale także od osób prywatnych. W uznaniu jego pracy cesarz Franciszek Józef I nadał mu tytuł cesarsko-królewskiego radcy budowlanego.
Korn był jednym z głównych twórców wielkomiejskiego wizerunku miasta. „Prowadził firmę przez 24 lata, ale w tym czasie zaprojektował i wybudował bardzo wiele obiektów” – powiedział Proszyk. Jego autorstwa są m.in. bielski dworzec kolejowy, poczta główna, hotel, szpital, remizy strażackie, budynki dawnej siedziby Gminy Żydowskiej, w której obecnie mieści się sąd, oraz Komunalnej Kasy Oszczędności, nieistniejące już synagogi w Bielsku i Białej oraz schronisko na górującej nad miastem Szyndzielni. Wybudował wiele kamienic prywatnych przy głównych ulicach miasta.
„Karol Korn chętnie odwzorowywał wzorce wiedeńskie. Wiele obiektów przypomina okazałe gmachy, które wcześniej zostały wzniesione w Wiedniu, Budapeszcie lub Pradze. Był świetnym rzemieślnikiem” – powiedział Jacek Proszyk.
Historyk przypomniał, że Korn był człowiekiem mocno zaangażowanym w życie społeczne Bielska. „Wspomagał finansowo ubogie dzieci i studentów. Posiadał w swojej firmie budowlanej własną jednostkę straży pożarnej, co było wówczas rzadkością. Sprawował funkcję przewodniczącego Towarzystwa Budowlanego, był założycielem Związku Wsparcia przy Uniwersytecie Wiedeńskim (...) i członkiem zarządu Izraelickiej Gminy Wyznaniowej” – dodał.
Karol Korn zmarł w 1906 r. w Bielsku. Miał 54 lata. Spoczywa na bielskim cmentarzu żydowskim wraz z małżonką Paulą, która zmarła w dwudziestoleciu międzywojennym. Pozostawił po sobie firmę budowlaną, która działała pod jego imieniem do wybuchu II wojny światowej. (PAP)
szf/ mrt/