Inne

03.12.2017

125 tys. turystów odwiedziło w 2017 r. Wigierski Park Narodowy

Zespół poklasztorny kamedułów nad jeziorem Wigry. Fot. PAP/J. Ochoński Zespół poklasztorny kamedułów nad jeziorem Wigry. Fot. PAP/J. Ochoński

125 tys. turystów odwiedziło w 2017 r. Wigierski Park Narodowy. Główne tegoroczne atrakcje parku to spływy Czarną Hańczą, wycieczki Wigierską Kolejką Wąskotorową, rejsy statkiem Tryton oraz zwiedzanie klasztoru pokamedulskiego.

Jak powiedziała PAP Barbara Perkowska z WPN, turystów w regionie z pewnością było więcej. „Nasze dane pochodzą z pensjonatów, hoteli, od firm turystycznych współpracujących z parkiem. Dane opieramy też na podstawie sprzedanych przez nas kart wstępu do parku” - dodała Perkowska.

„Sezon możemy zaliczyć do udanych chociaż latem pogoda nas nie rozpieszczała. Turyści zwiedzali nasz region pieszo, kajakiem, rowerem a zimą biegali na nartach po ścieżkach leśnych” - powiedziała Perkowska.

Według informacji WPN, gdy latem było gorąco turyści najczęściej wypoczywali nad jeziorami Suwalszczyzny. Z kolei, kiedy pogoda była gorsza goście korzystali z wielu atrakcji w regionie, m.in. zwiedzali Muzeum Wigier, klasztor pokamedulski, spacerowali ścieżkami edukacyjnymi.

Dużym zainteresowaniem w tym roku cieszyło się Muzeum Wigier, które powstało w styczniu 2008 r. Inną atrakcją była Wigierska Kolejka Wąskotorowa. Co roku kolejką jeździ kilkanaście tysięcy osób. W dni słoneczne lokalny armator oferuje rejsy statkiem "Tryton" po jeziorze Wigry.

Jak poinformowała Perkowska, szczególnie dużym wzięciem w tym roku cieszyły się spływy kajakowe Czarną Hańczą. W sierpniu, kiedy było cieplej, z kajaków korzystało codziennie blisko 700 osób.

"Jak co roku powstają nowe obiekty w parku, znakujemy kolejne miejsca, budujemy nowe kładki i wieże widokowe tak, by turyści byli coraz bardziej zadowoleni, że tutaj przyjechali" - powiedziała Perkowska. W tym roku WPN zbudował w Dolinie Czarnej Hańczy kładki, które tworzą kilometrowy szlak nad jeziorem Wigry. Park zainwestował także blisko 1,4 mln zł na modernizację infrastruktury na parkingach leśnych, przy polach biwakowych oraz na szlaku Czarnej Hańczy.

WPN oferuje także turystykę wędkarską. Park udostępnia osiem jezior do wędkowania. W tym roku z kart wędkarskich skorzystało 4 tys. wędkarzy.

Wigierski Park Narodowy powstał w 1989 roku. Wcześniej, od 1976 roku, istniał jako park krajobrazowy. Na terenie parku znajduje się 40 jezior, w tym największe - Wigry. W parku jest sześć ścieżek edukacyjnych i 16 obszarów objętych ochroną rezerwatową. Najcenniejszym zabytkiem architektury jest klasztor pokamedulski w Wigrach. W 1999 r. odpoczywał w nim podczas pielgrzymki papież Jan Paweł II. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

edytor: Dorota Skrobisz

bur/ skr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL