Polska po 1989 roku

19.09.2019

70 kombatantów na „Wakacjach dla Bohatera” w Międzyzdrojach

Uczestnicy Wakacji dla Bohatera w Międzyzdrojach. 19.09.2019. Fot. PAP/M. Bielecki Uczestnicy Wakacji dla Bohatera w Międzyzdrojach. 19.09.2019. Fot. PAP/M. Bielecki

Siedemdziesięciu kombatantów – głównie II wojny światowej – uczestniczy w koncertach, spotkaniach z młodzieżą i zabiegach leczniczych w Międzyzdrojach. „Wakacje dla Bohatera” zorganizowane zostały po raz trzeci.

"Jestem zachwycona, jest bardzo miłe otoczenie, są miłe spotkania, wspaniałe wspomnienia. Poznajemy się nawzajem już kiedy jesteśmy dojrzałymi babciami i dziadkami, ale wciąż się czujemy jak dziewczyny i chłopaki" – powiedziała PAP sanitariuszka z Powstania Warszawskiego Janina Ostrowska-Kin, ps. "Janeczka".

CZYTAJ TAKŻE

Wśród atrakcji przygotowanych dla weteranów znalazło się m.in. wyjście do oceanarium, wspólne oglądanie filmów, spacery, koncerty, bankiety czy spotkania z młodzieżą. Organizatorzy dużą wagę przywiązują do zapewnienia uczestnikom wypoczynku zabiegów leczniczych.

"Żeby tak się mną opiekować, to jest niespotykane (…). A kiedy jestem wśród tych wszystkich wojaków, czuję się, jakbym miał dwadzieścia lat" – powiedział weteran spod Monte Cassino ppłk Antoni Łapiński.

"Dla mnie ważnym elementem każdego wyjazdu jest to, że dowiaduję się, jak mogę im pomóc później, w ciągu roku" – podkreślił organizator wyjazdu Tomasz Sawicki ze stowarzyszenia Paczka dla Bohatera.

CZYTAJ TAKŻE

Największą grupą wypoczywającą w Międzyzdrojach są powstańcy warszawscy, ale też żołnierze kresowi, żołnierze gen. Maczka i gen. Andersa czy żołnierze wyklęci. "Chcemy integrować te środowiska, są też więc opozycjoniści czy weterani misji pokojowych" – dodał Sawicki.

Kombatantami opiekuje się 20 wolontariuszy. "Nikt nie zabierze nam tego, że mówią do nas +nasi wnusie+ i tego, kiedy opowiadają swoje historie. To dla nas największa zapłata" – podkreślił Sawicki.

"Wakacje dla Bohatera" organizowane są dzięki darczyńcom. Potrwają do poniedziałku.

Autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL