Prawie tysiąc stoisk handlowych stanie na ulicach zabytkowego centrum Gdańska podczas rozpoczynającego się 28 lipca Jarmarku św. Dominika. Wystawcy, oprócz Polski, pochodzić będą z 9 krajów. Jarmark odbędzie się po raz 753. i potrwa trzy tygodnie.
„To jedna z największych tego typu imprez ulicznych w Europie” – powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej poświęconej programowi Jarmarku św. Dominika zastępca prezydenta Gdańska Andrzej Bojanowski.
Powierzchnia handlowa jarmarku wyniesie 41 tysięcy metrów kwadratowych. Do Gdańska, oprócz krajowych sprzedawców, przyjadą wystawcy z Białorusi, Egiptu, Hiszpanii, Indii, Kanady, Litwy, Niemiec, Ukrainy i Węgier.
Największy procent (32 proc.) jarmarkowych kramów zajmować będą rzemieślnicy, stoiska artystyczne stanowić będą 22 proc. powierzchni, a jedna piąta przypadnie kolekcjonerom.
Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Tej religijnej ceremonii towarzyszył jarmark. Na sierpniowe święto do gdańskiego portu zawijało ponad 400 okrętów z całej Europy.
Po raz pierwszy na Jarmarku św. Dominika odbędzie się Świętomięs Polski. Nazwa tej imprezy, której celem będzie przekonywanie, że jedzenie mięsa jest zdrowe, odwołuje się do ludowej, nieistniejącej tradycji mięsopustu (ostatki), czyli ostatnich dni karnawału.
Tradycyjnie na Jarmark św. Dominika złożą się też liczne koncerty muzyczne i inne wydarzenia kulturalne. Podczas imprezy wystąpią m.in. Urszula, Plastic, Warsaw Afrobeat Orchestra, Maja Kleszcz&Incarnations, Kim Novak i Vavamuffin. Odbędą się także plenerowe koncerty klasycznej i operowej, XV Festiwal Carillonowy oraz kabareton.
Dla młodych widzów przygotowano Bajkowisko, czyli przedstawienia teatrów dziecięcych.
Codziennie o godz. 12.12 na przedprożu Ratusza Głównego Miasta ubrany w historyczny kostium trębacz odgrywać będzie publiczności hejnał Jarmarku św. Dominika.
Na Długim Targu stanie Piętnasta Brama Gdańska. Będzie ona wyposażona w mechanizm liczący przechodzący przez nią osoby oraz wyświetlacz pokazujący aktualny wynik. Przejście co tysięcznego przechodnia będzie honorowane fanfarami. Jarmarkową bramę zaprojektował i wykonał gdański rzeźbiarz Adam Stachowicz.
Z okazji jarmarku Poczta Polska przygotowała specjalną kartkę pocztową oraz stempel okolicznościowy.
Jarmark św. Dominika zakończy się 18 sierpnia.
Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Tej religijnej ceremonii towarzyszył jarmark. Na sierpniowe święto do gdańskiego portu zawijało ponad 400 okrętów z całej Europy. Odbywający się przez wieki w Gdańsku Jarmark św. Dominika miał przerwę po II wojnie światowej. Impreza została reaktywowana w 1972 roku.
W ubiegłym roku Jarmark św. Dominika odwiedziło sześć milionów osób. W opinii krajowych turystów jarmark jest jednym ze znaków rozpoznawczych Gdańska po morzu, Neptunie, plaży i Starówce. (PAP)
rop/ ls/