Zrekonstruowane umocnione stanowisko przeciwpancerne z II wojny światowej będzie można oglądać w Świnoujściu (Zachodniopomorskie). Stanowisko ma oryginalną wieżę opartą na konstrukcji wieży czołgu Panther i jest jedynym takim eksponatem na świecie.
Jak powiedział PAP Piotr Piwowarczyk ze świnoujskiego Fortu Gerharda, gdzie będzie prezentowane stanowisko, unikatowy zabytek, tzw. wieża Pantherturm, będzie spoczywała na zrekonstruowanym na podstawie niemieckich planów schronie. Jego konstrukcja jest już gotowa, wykonano ją z podkładów kolejowych, tak jak budowane były oryginalne schrony w jednej z wersji. W schronie będzie znajdował się również m.in. pochodzący z czasów wojny piecyk, silnik spalinowy i akumulatory elektryczne służące do obrotu wieży. Wieża ma być osadzona na schron za kilka dni.
Unikatowy zabytek, tzw. wieża Pantherturm, będzie spoczywała na zrekonstruowanym na podstawie niemieckich planów schronie. Jego konstrukcja jest już gotowa, wykonano ją z podkładów kolejowych, tak jak budowane były oryginalne schrony w jednej z wersji.
Piwowarczyk przypomniał, że Pantherturm to stanowisko przeciwpancerne wprowadzone przez Niemców do uzbrojenia pod koniec 1943 r. Wieża waży 8 ton, nie jest to typowa wieża czołgowa, lecz specjalnie wykonana dla fortyfikacji konstrukcja; od typowej wieży czołgowej różniła się m.in. grubszym pancerzem. Uzbrojona w armatę 7,5 cm, była jedną z najbardziej skutecznych broni przeciwpancernych w historii wojskowości.
Pod koniec wojny Niemcy wyprodukowali i ustawili 300 sztuk takich umocnionych stanowisk, m.in. na Linii Gustawa pod Monte Cassino, gdzie trzy wieże miały zniszczyć w dwa dni 20 alianckich czołgów, czy w miastach–twierdzach: Wrocławiu, Szczecinie, Kostrzyniu i Berlinie.
Egzemplarz, który trafił do Świnoujścia, został odnaleziony 11 lat temu podczas prac budowlanych w nasypie kolejowym w Szczecinie - powiedział Piwowarczyk. Wieża została użyta bojowo, obok niej znaleziono łuski od wystrzelonych pocisków. Nosi ona także ślady wysadzenia w powietrze, mogła to zrobić wycofująca się załoga schronu albo saperzy radzieccy lub polscy - ocenił.
Wieża będzie czasowo prezentowana w Forcie Gerharda, właścicielem jej jest Muzeum Narodowe w Szczecinie. Drugi egzemplarz Pantherturm znajduje się w niemieckim muzeum, tam jednak jest sama wieża i nie jest ona prezentowana na schronie.
Piwowarczyk powiedział, że schron będzie tworzyć z innymi elementami rekonstrukcję pola bitwy z czasów II wojny światowej. Obok schronu zlokalizowane są dwie transzeje - jedna dla piechoty, a druga dla działa przeciwpancernego, gdzie prezentowana będzie oryginalna wieża z niemieckiego pojazdu Marder III z armatą PaK 40. Uzupełnieniem ekspozycji będzie -jedna z trzech zachowanych na świecie - niemiecka armata KwK 51.
Według Piwowarczyka, wszystkie elementy tworzące ekspozycję mają być gotowe za kilka dni.(PAP)
res/ hes/