Powrót PGE GKS do ekstraklasy ma uświetnić jubileusz 85-lecia piłki nożnej w Bełchatowie. Sprawa awansu może wyjaśnić się już w najbliższy weekend, na który zaplanowano też główne uroczystości związane z jubileuszem.
"Pierwszy mecz piłkarski w Bełchatowie rozegrano 26 maja 1929 r. Tego dnia zespół Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Polski spotkał się z drużyną złożoną z niezrzeszonych mieszkańców Bełchatowa. Niestety, nie zachował się wynik tego pojedynku" – powiedział PAP rzecznik prasowy GKS Michał Antczak.
Dzień przed 85. rocznicą pierwszego piłkarskiego meczu w Bełchatowie gracze PGE GKS na własnym stadionie podejmą Flotę Świnoujście. O tym, czy spotkanie to rozpoczną jako liderzy pierwszoligowych rozgrywek zdecydują wyniki 31. kolejki, która zostanie rozegrana w środę. Tego dnia prowadzący w tabeli zespół z ul. Sportowej zmierzy się w Ząbkach z zajmującym czwartą pozycję Dolcanem, który traci do bełchatowian sześć punktów.
"Pierwszy mecz piłkarski w Bełchatowie rozegrano 26 maja 1929 r. Tego dnia zespół Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Polski spotkał się z drużyną złożoną z niezrzeszonych mieszkańców Bełchatowa. Niestety, nie zachował się wynik tego pojedynku" – powiedział PAP rzecznik prasowy GKS Michał Antczak.
W Ząbkach ekipa prowadzona przez trenera Kamila Kieresia będzie chciał się zrehabilitować za dwie poprzednie kolejki, w których zaliczył porażki po 0:2 z Energetykiem ROW Rybnik i Wisłą Płock.
O korzystny rezultat bełchatowianie będą walczyć bez kontuzjowanego Kamila Wacławczyka i Chilijczyka Alexisa Norambueny, który musi pauzować za żółte kartki. Zmian kadrowych ma być jednak więcej, bo szkoleniowiec nie jest zadowolony z postawy swoich podopiecznych w poprzednich meczach. Jest jednak przekonany, że drużynę stać na lepszą grę i korzystniejsze wyniki.
"Po dwóch porażkach wiele osób pewnie zaczęło wątpić w cel, który chcemy osiągnąć, czyli w awans do ekstraklasy. Jednak ta drużyna wielokrotnie radziła już sobie w bardzo trudnych momentach. Nie spuścimy zatem głów, lecz zastanowimy się nad naszą grą i będziemy szukać trzech punktów w Ząbkach i w kolejnych spotkaniach" – powiedział szkoleniowiec PGE GKS.
Pomiędzy meczami z Dolcanem i Flotą ekipę PGE GKS czeka udział w jubileuszowej gali bełchatowskiego futbolu. Rozpocznie się ona w piątek o g. 18 w sali teatralnej Miejskiego Centrum Kultury. Elementem świętowania rocznicy będzie też niedzielny mecz zespołu Oldboy GKS Bełchatów z lokalnymi samorządowcami (rozpocznie się po ligowym pojedynku PGE GKS).
Rok po rozegraniu pierwszego spotkania piłki nożnej w Bełchatowie rozpoczęła działalność sekcja piłkarska RKS "Skra", a do wybuchu II wojny światowej funkcjonowało w Bełchatowie pięć klubów z drużynami piłki nożnej.
"Oprócz młodzieży katolickiej i Skry swoje drużyny miały również: polski KS Strzelec, niemiecka Concordia i Żydowski Klub Sportowy" – przypomniał Antczak.
Największy wpływ na rozwój bełchatowskiego futbolu miała jednak Skra, która swój zespół prowadziła do listopada 1977 r. Później sekcję przekazano do powstałego niedawno Górniczego Klubu Sportowego "Węgiel Brunatny" Bełchatów.
Nowy klub na ligowych boiskach zadebiutował wiosną 1978 r. W pierwszym meczu klasy A bełchatowianie wygrali 4:0 z Kolejarzem w Koluszkach.
27 stycznia 1983 r. z nazwy zniknął "Węgiel Brunatny", choć klub przez cały czas pozostawał pod finansową opieką miejscowego kopalni. W 2005 r. stała się ona częścią nieistniejącego już holdingu BOT Górnictwo i Energetyka, a później weszła w skład Polskiej Grupy Energetycznej. Te zmiany miały wpływ na nazwę zespołu, który w rozgrywkach ligowych występował jako BOT GKS, a od sezonu 2006/07 - PGE GKS.
Największym sukcesem bełchatowskiego futbolu było wicemistrzostwo Polski, które ekipa z ul. Sportowej wywalczyła w 2007 roku. Na najwyższym szczeblu krajowych rozgrywek bełchatowianie spędzili w sumie 11 sezonów. (PAP)
duk/ pp/