Europa i świat po 1989 roku

14.08.2017

Big Ben zamilknie na cztery lata na czas remontu

Big Ben. Fot. PAP/EPA Big Ben. Fot. PAP/EPA

Słynny dzwon Big Ben z wieży zegarowej brytyjskiego parlamentu zamilknie w przyszły poniedziałek, 21 sierpnia, na cztery lata w ramach planowanego remontu budynku - poinformowała w poniedziałek Izba Gmin.

Od instalacji w 1859 roku, ważący 13,7 tony dzwon wieńczący 96-metrową wieżę rozbrzmiewa co godzinę i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Londynu. Według badań brytyjskiej organizacji turystycznej, wieża jest prawdopodobnie najczęściej fotografowanym budynkiem w Wielkiej Brytanii.

Od 21 sierpnia Big Ben zostanie jednak odłączony od zegara na czas czteroletniego remontu, choć - jak zapewniono - będzie sporadycznie używany podczas wyjątkowych okazji, np. tradycyjnych obchodów Nowego Roku na nabrzeżu Tamizy. Wyłączone zostaną także pomniejsze dzwony, które odzywają się co piętnaście minut. Ostatni raz Big Ben zamilkł w 2007 roku, a wcześniej podczas podobnego remontu pomiędzy 1983 a 1985 rokiem.

W trakcie prac zegar z londyńskiej wieży zostanie rozebrany i poddany szczegółowej renowacji, ale w każdym momencie remontu co najmniej jedna z czterech tarcz będzie funkcjonować, wskazując mieszkańcom Londynu i milionom turystów odwiedzających brytyjską stolicę poprawny czas.

Adam Watrobski, główny architekt pracujący przy projekcie, powiedział BBC, że w wieży zainstalowane zostaną także nowe udogodnienia, m.in. winda, toaleta i kuchnia.

Z kolei opiekun zegara Steve Jaggs oświadczył agencji Reutera, że "niezbędny program prac pozwoli na zabezpieczenie zegara na przyszłość, a także konserwację jego domu - wieży im. królowej Elżbiety II". Jednocześnie zaapelował do londyńczyków o przyjście 21 sierpnia w południe na plac przed budynkiem parlamentu, aby usłyszeć ostatnie uderzenia dzwonu przed remontem.

Dzwon ma także swoje własne konto w serwisie społecznościowym Twitter, na którym odmierza każdą godzinę powtarzanymi słowami "bong".

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ mobr/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL