Koniec PRL

05.02.2019 aktualizacja 08.02.2019

Słowacy, Czesi, Polacy i Rumuni we wspólnym projekcie o upadku żelaznej kurtyny

Organizacje z Polski, Czech, Słowacji i Rumunii wspólnie realizują projekt „30 lat po upadku Żelaznej Kurtyny”. W ramach przedsięwzięcia nagrywane są rozmowy ze świadkami historii, którzy wspominają rok 1989. Projekt koordynuje Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

Nagrania rozmów z ludźmi, którzy wspominali rok 1989, w pierwszych dniach lutego były prowadzone w Krzyżowej (Dolnośląskie), a od wtorku przez kolejne cztery dni będą odbywały się we Wrocławiu – poinformowała we wtorek PAP Katarzyna Maziej-Choińska, rzeczniczka fundacji "Krzyżowa". Nagrania są realizowane przez pracowników fundacji "Krzyżowa" oraz słowackiej organizacji Post Bellum.

„Nagrania powstają w ramach międzynarodowego projektu +30 Years After the Fall of the Iron Curtain"+/+30 lat po upadku Żelaznej Kurtyny+. Jego celem jest spojrzenie na doświadczenie roku 1989 - roku, w którym upadła Żelazna Kurtyna - w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej” - mówiła Maziej-Choińska.

Pomysłodawcy projektu podkreślają, że odwołanie się do relacji bezpośrednich świadków wydarzeń stanowi niezwykle cenne uzupełnienie ustaleń opracowywanych przez historyków. „Daje ono bowiem szansę wyjście poza +wielką historię+ i spojrzenia na dane wydarzenia z perspektywy mniej lub bardziej zaangażowanych obserwatorów” - wskazała rzeczniczka.

Koordynator projektu, dr Tomasz Skonieczny z Akademii Europejskiej Fundacji „Krzyżowa”, podkreślił, że relacje świadków historii mają przybliżyć młodym ludziom nie tyle wydarzenia roku 1989, ale też pokazać, jakie nadzieje wiązano ze zmianami zachodzącymi w Polsce, jak i w całym Bloku Wschodnim. „Rozmowy, które nagrywamy pokazują również, jakie konsekwencje przyniosły te zmiany – nie w skali politycznej, ale w życiu poszczególnych ludzi - zarówno tych silnie zaangażowanych w proces demokratyzacji Polski, jak i tych, którzy nie byli aktywnymi aktorami przełomu roku 1989” - powiedział dr Skonieczny.

Nagrania będą udostępniane na portalu Memory of Nations (www.memoryofnations.eu), na którym znajduje się już ponad 3000 relacji świadków historii z całej Europy Środkowej. Materiały te zostaną również wykorzystane podczas warsztatów edukacyjnych dla uczniów i studentów z Polski, Czech, Słowacji i Rumunii.

W ramach projektu Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego współpracuje z organizacjami: Post Bellum SK (Słowacja), Post Bellum CZ (Czechy) oraz Comuna Victoria (Rumunia).(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL