Inne

23.11.2015 aktualizacja 18.07.2016

Ekspozycja Katowickiego Muzeum Historii Komputerów w nowej siedzibie

Katowickie Muzeum Historii Komputerów. Fot. PAP/A. Grygiel Katowickie Muzeum Historii Komputerów. Fot. PAP/A. Grygiel

Katowickie Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, które dysponuje kilkoma tysiącami eksponatów, ma nową siedzibę. Swą ekspozycję - na razie jest to kilkadziesiąt komputerów sprzed lat - prezentuje w pomieszczeniach Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek (CKK).

Przedstawiciele muzeum podkreślają, że wystawiany przez nich sprzęt nie jest prezentowany za szybą z napisem „nie dotykać” - działa i można swobodnie z niego korzystać. Po perypetiach związanych ze zmianą siedziby liczą, że CKK to ostatnia stała lokalizacja, w której muzeum będzie mogło się rozwijać.

Pierwszą ekspozycję w CKK otwarto w poniedziałek. Gromadzi ona ok. 50 sztuk sprzętu. W pigułce prezentuje historię komputerów, używanych przed laty w domach, szkołach i firmach - Atari, Commodore, Apple i IBM. Zwiedzający mogą z nich korzystać - np. zagrać w popularne gry, które powstawały od połowy lat 80.

„Wszystko, co eksponujemy jest włączone. Taka jest zasada. Zachęcamy, by usiąść do każdego z komputerów, pobawić się, popracować, w zależności od potrzeb” - powiedział przewodniczący Rady Programowej muzeum Zbigniew Rudnicki.

Jeden z prezentowanych komputerów PC jest półżartem określany jako poprzednik smartfona – jest podłączony do telefonu i faksu. „Wypisuje grafikę, oczywiście na papierze, ma monitor, telefon, a w dodatku monitor jest dotykowy – tak naprawdę są to dwa miejsca na ekranie, gdzie można było dotknąć w momencie, gdy dzwonił telefon i przełączyć telefon lub faks. Różni się właściwie jednym elementem od smartfona – ma wymiary 30 na 30 na 50 cm” - powiedział Rudnicki.

Założyciele muzeum zgromadzili łącznie ok. 3,5 tys. urządzeń z całego świata – od kalkulatorów i konsol do gier, po eksponaty, których waga przekracza tonę, np. komputery Odra i drukarka wierszowa z lat 80.

Ekspozycja „zabytków informatycznych” w CKK będzie się z czasem powiększała. W sali obok przygotowywana jest ekspozycja sprzętu ciężkiego. „Docelowo chcielibyśmy zbudować stałą ekspozycję w wyremontowanych piwnicach tego obiektu i liczymy, że tam uda się zaprezentować przynajmniej znakomitą część, jeśli nie całość naszych zbiorów” - powiedział Rudnicki.

Uczestniczący w otwarciu ekspozycji prezydent Katowic Marcin Krupa powiedział, że dla niego wizyta w takim miejscu to sentymentalny powrót w przeszłość. Jak mówił, w młodości korzystał z komputera Atari, a z czasów studenckich pamięta jeszcze starą, nie działającą już wówczas Odrę, stojącą w jednym z uczelnianych pomieszczeń.

Przedstawiciele muzeum podkreślają, że zgromadzone przez nich eksponaty obrazują postęp, jaki dokonał się w minionych kilkudziesięciu latach w dziedzinie IT. „Żadna inna branża nie posuwa się w takim tempie. To są obecnie miliony razy szybsze rozwiązania. Dzisiejszy telefon potrafi dużo więcej niż wszystkie komputery tutaj stojące” - wskazał Rudnicki. Przypomniał, że komputer Eniac z lat 40. ważył ok. 30 ton i miał 17,5 tys. lamp, które pobierały olbrzymią energię.

Początki Muzeum Historii Komputerów i Informatyki sięgają 2010 r. Pierwsze eksponaty zgromadził jeden z późniejszych założycieli placówki - na półce w swym sklepie komputerowym. Muzeum powołano w 2012 r. Zarejestrowane zostało rok później. W obecnym roku założyciele powołali Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Komputerów.

Początkowo zabytki informatyczne muzeum gromadziło w Wyższej Szkole Mechatroniki w Katowicach-Szopienicach. Później zostało zmuszone do wyprowadzki - przeniosło się do budynku przy pl. Oddziałów Młodzieży Powstańczej, który pomimo otwarcia ekspozycji w CKK pozostaje formalnie siedzibą placówki. Tam prezentuje czasowe ekspozycje.

W pracę muzeum zaangażowanych jest około 40 wolontariuszy, szefowie liczą, że wpływy muzeum m.in. z biletów i prezentacji dla firm umożliwią wkrótce zatrudnienie kilku osób na etatach.

Według szacunków założycieli, katowickie muzeum w dotychczasowych lokalizacjach odwiedziło dotychczas ponad 21 tys. osób. Pasjonaci komputerów z Katowic mówią, że choć muzea sprzętu komputerowego działają też w innych krajach, to jednak umożliwienie zwiedzającym korzystania z ekspozycji należy do rzadkości. Najbardziej znane takie muzeum działa od 1996 r. w Mountain View w Kalifornii. (PAP)

kon/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL