Escape room, czyli zamknięte pomieszczenie, z którego można się wydostać odgadując zagadki w gwarze, czytanie bajek po śląsku, czy slam poetycki złożą się na pierwszy Festiwal Ślonskij Godki Do you speak godka?, który potrwa od 26 do 28 kwietnia w Katowicach.
"Śląska godka była jeszcze nie tak dawno postrzegana jako coś wstydliwego, jako zjawisko nie do końca mile widziane w rzeczywistości współczesnej, czasami nawet jako zjawisko archaiczne, spychające Górny Śląsk ze ścieżki nowoczesnego rozwoju, a to oczywista nieprawda" – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach dyrektor organizującego festiwal Regionalnego Instytutu Kultury Adam Pastuch.
"Pierwszy inauguracyjny traktujemy z dużymi emocjami. Czekamy na to, by móc powiedzieć, że śląska godka jest motywem dotyczącym wielu ludzi, który potrafi łączyć, w przeciwieństwie do pewnych istniejących jednak zjawisk, których nie chcemy przemilczać - że stosunek do godki dzieli. Nie chcemy dzielenia, zależy nam bardzo na tym, by był to żywioł łączący mieszkających tu i teraz" - dodał.
Festiwal rozpocznie w czwartek debata oksfordzka z udziałem uczniów dwóch katowickich liceów. Będą bronić lub zwalczać tezę, że zespół dziewcząt śpiewających śląskie wersje światowych przebojów – Frele – robi więcej dla godki niż znany pisarz Szczepan Twardoch.
Zaplanowano też konferencję naukową pt. "Już język czy jeszcze gwara?", debaty o godce w muzyce, w teatrze, literaturze i marketingu. Będą projekcje filmów wykorzystujących śląszczyznę - to m.in. "Angelus" Lecha Majewskiego i "Grzeszny żywot Franciszka Buły" Janusza Kidawy. Śląską literaturę w plenerze będą czytać m.in. Olgierd Łukaszewicz i Robert Talarczyk, a dzieci będą mogły posłuchać bajek po śląsku.
Jak zaznaczył dyrektor Pastuch, plon konkursu na bajkę po śląsku zaskoczył organizatorów. "W krótkim czasie otrzymaliśmy ponad 30 prac, bardzo interesujących, poziom zdecydowanej większości jest znakomity" – powiedział.
Organizatorzy chcą, by festiwal stał się cyklicznym wydarzeniem, podsumowującym co roku najbardziej aktualne wydarzenia związane ze śląszczyzną oraz tworzące przestrzeń do wymiany poglądów i refleksji nad jej fenomenem. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
edytor: Paweł Tomczyk
lun/ pat/