Inne

09.09.2018

Festyn etnograficzny „Podlaskie Ziołami Pachnące”

Festyn etnograficzny „Podlaskie Ziołami Pachnące” w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Fot. PAP/M. Onufryjuk Festyn etnograficzny „Podlaskie Ziołami Pachnące” w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Fot. PAP/M. Onufryjuk

Właściwości zdrowotne ziół można było m.in w niedzielę poznać podczas festynu etnograficznego „Podlaskie Ziołami Pachnące”, który zorganizowało Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. 

W podbiałostockim skansenie można było kupić zioła suszone, ale i w doniczkach do uprawy, np. na kuchennym parapecie, rywalizowali wytwórcy nalewek. Można było kupić miody z tegorocznych zbiorów, rękodzieło ludowe. Nie zabrakło prelekcji o znaczeniu ziół, także ich roli w kulturze ludowej, tradycji, obrzędowości.

Dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej dr Artur Gaweł powiedział PAP, że widać, iż z roku na rok zainteresowanie wiedzą o ziołach rośnie. Podczas prelekcji wygłaszanych przez specjalistów, na festynie przypominane jest np. używanie ziół w bukietach robionych na oktawę Bożego Ciała czy sierpniowe uroczystości Matki Boskiej Zielnej. Można się także np. dowiedzieć, że bukiet z piołuna wkładano dawniej pod świeżo zebrane zboże, by zabezpieczyć je przed gryzoniami.

"Ta wiedza w tej chwili budzi zainteresowanie" - mówi Gaweł. Dodaje, że temat właściwości ziół podejmuje wielu producentów przypraw czy innych produktów powstających na bazie i z wykorzystaniem ziół.

Zioła można także oglądać i poznać w skansenowym ogrodzie. Gaweł powiedział, że tegoroczne ciepłe lato sprawiło, że "pięknie" urosły, ale zaznaczył, że ogrody są pielęgnowane i podlewane.

W skansenie można było także kupić różne rodzaje miodów z tegorocznych zbiorów. "To najlepszy czas na kupno miodu przed zimą" - mówi Gaweł. Atrakcją - zwłaszcza dla najmłodszych - była możliwość podpatrzenia, tzw. żywej pasieki.

Festynowi, który zainaugurował obchody Europejskiego Dnia Dziedzictwa, towarzyszyły także przegląd kapel śpiewaków ludowych, wystawa fotografii Artura Gawła dawnych, drewnianych wiatraków (część z nich już nie istnieje, wiele jest w złym stanie technicznym) "Młyny wietrzne w krajobrazie Podlasia". Festyn wspólnie z Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej zorganizował Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL