Inne

17.05.2014 aktualizacja 18.07.2016

Fontanna Jasia Rybaka wraca na sopocki Monciak

Fontanna Jasia Rybaka powróci w poniedziałek na sopocki Monciak. Zdemontowana przed czterema laty - na czas remontu deptaka - fontanna nie powróci jednak na stare miejsce; stanie w nowej lokalizacji i w nowej oprawie.

Jaś Rybak jest dla Sopotu niemal tym, czym dla Gdańska Fontanna Neptuna. Wprawdzie na ul. Bohaterów Monte Cassino popularnie zwanej Monciakiem, wodotrysk pojawił się w 1998 r., ale wykonano go na wzór figury, która była związana z miastem przez ponad sto lat.

W 2010 r. fontanna Jasia Rybaka została zdemontowana, bo w miejscu, gdzie się znajdowała – w dolnej części deptaka, rozpoczęły się prace nad budową Placu Przyjaciół Sopotu. Wodotrysk trafił na przechowanie do magazynów miejskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Jak poinformowała Anna Dyksińska z biura prasowego sopockiego magistratu, w poniedziałek rano fontanna wróci na Monciak. Zostanie ona zainstalowana na niewielkim – odremontowanym ostatnio - placu u zbiegu ulicy Bohaterów Monte Cassino i Pułaskiego.

Dyksińska wyjaśniła, że wodotrysk zmieni swój wygląd – pozbawiony zostanie kamiennych mis, na których szczycie stała niegdyś tryskająca wodą figura rybaka niosącego na głowie kosz z rybami. "Rybak nie będzie już więc stał na pewnej wysokości od poziomu chodnika, ale bezpośrednio na nim" – powiedziała dodając, że figura nadal będzie pełnić funkcję fontanny.

Najbardziej znaną sopocką fontannę zaprojektowali architekt Brunon Wandtke oraz rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz. Mierząca 240 cm figura rybaka wieńcząca fontannę, wykonana została z mosiądzu na wzór ponad stuletniej rzeźby nieustalonego autorstwa, która stała niegdyś w jednym z sopockich ogródków przy ulicy Dworcowej.

Oryginalny Jaś Rybak mierzy około 160 cm. W 1998 r. figura ta została przeniesiona do sali obrad sopockiej Rady Miasta, a w jej miejsce w ogródku przy ul. Dworcowej ustawiono kopię.

W sumie w Sopocie znajdują się więc trzy figury Jasia Rybaka: oryginał w miejskim ratuszu, kopia obok domu przy ul. Dworcowej oraz – stanowiąca część fontanny figura wykonana na wzór oryginału. (PAP)

aks/ bos/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL