Zwiedzanie XIX-wiecznych fortów, rzadko prezentowanych historycznych schronów przeciwlotniczych czy schronu hitlerowskiego dygnitarza przewidziano w ramach siódmej edycji Dni Twierdzy Poznań. Wydarzenie w stolicy Wielkopolski odbywa się w ten weekend po raz siódmy.
Jak podkreślił w imieniu organizatorów przedsięwzięcia Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, święto miłośników fortyfikacji i rekonstrukcji historycznych, w którym uczestniczy kilkadziesiąt obiektów i kilkanaście grup rekonstrukcyjnych, ściąga co roku tysiące poznaniaków i turystów.
Największą popularnością rokrocznie cieszą się XIX-wieczne forty pruskiej twierdzy, a wśród nich relikty największego z nich, czyli Fortu Winiary, zwanego Cytadelą.
"W tym roku prezentujemy między innymi dawno niepokazywany Fort VIIa, schron przeciwlotniczy przy ul. Kościelnej oraz Fort V, gdzie będzie można się przekonać, że nawet wysadzone fortyfikacje mogą być atrakcją dla całych rodzin, a w przyszłości powinny stać się parkiem. Po raz pierwszy odbędą się w Forcie III nocne wycieczki śladami nietoperzy" - powiedział Mania.
Szczególnym zainteresowaniem miłośników historii II wojny światowej mogą się cieszyć otwarte w ten weekend schrony przeciwlotnicze w parku Wilsona, w parku Sołackim oraz schron należący do hitlerowskiego namiestnika tzw. Kraju Warty Arthura Greisera, znajdujący się w podziemiach willi przy ul. Berwińskiego.
Największą popularnością rokrocznie cieszą się XIX-wieczne forty pruskiej twierdzy, a wśród nich relikty największego z nich, czyli Fortu Winiary, zwanego Cytadelą.
W ramach Dni Twierdzy Poznań prezentowane są także miejsca związane z wcześniejszymi epokami, w tym także początkami miasta. Na gości w ten weekend czekać będą Rezerwat Archeologiczny Genius loci i Makiety Dawnego Poznania. Otwarty będzie też zimnowojenny schron przeciwatomowy dla władz miasta.
W programie znajdują się również rekonstrukcje historyczne, wycieczki tematyczne, czy rejsy forteczne po Warcie. Dojazd do poszczególnych atrakcji ułatwiać będzie forteczna linia autobusowa.
W ubiegłorocznych Dniach Twierdzy Poznań wzięło udział około 14-15 tys. osób. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ agz/