Inne

11.08.2014 aktualizacja 18.07.2016

Francja: Robotnicy przywłaszczyli skarb wart 900 tys. euro

Trzej robotnicy z Francji staną przed sądem za przywłaszczenie skarbu o wartości szacowanej na 900 tys. euro, odkrytego na terenie posesji, przy której pracowali - poinformowała w poniedziałek francuska prasa.

Mężczyźni wyrównywali teren koło domu w jednej z normandzkich wsi, gdy odkopali 16 sztabek złota o wadze 1 kilograma i 600 20-dolarowych złotych monet z lat 1924-1927, ważących 33 g każda.

Skarb schowany w szklanych słojach najprawdopodobniej ukryto w czasie drugiej wojny światowej.

Gazeta "Paris Normandie" napisała, że robotnicy zamiast powiadomić o znalezisku właściciela działki, zdecydowali się ukraść złoto i sprzedać je miejscowemu kolekcjonerowi.

Sprawa wyszła na jaw, gdy jeden z nich zdeponował w banku dwa czeki o wysokiej wartości. Zaniepokoiło to urząd skarbowy, który przekazał szczegóły policji.

Według żandarmerii mężczyźni po sprzedaży złota obnosili się ze swym bogactwem: kupowali motory, samochody, zaczęli inwestować w nieruchomości i ubezpieczenia. Kiedy zjawiła się u nich policja, przyznali się do winy.

Kolekcjonerowi stawia się zarzut paserstwa.

Właściciel posesji, na której doszło do odkrycia skarbu, pragnie pozostać anonimowy. "Nikt nie wie o tej historii, nawet moje dzieci - powiedział gazecie. - Odkąd policja zadzwoniła i powiedziała mi, co się stało, nie mogę zasnąć". (PAP)

zab/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL