I wojna światowa

08.07.2012 aktualizacja 18.07.2016

Francja: sprofanowano groby niemieckich żołnierzy z lat 1914-1918

Nieznani sprawcy sprofanowali w sobotę 51 grobów pochowanych w północnej Francji na cmentarzu wojskowym w Saint-Etienne-a-Arnes niemieckich żołnierzy z pierwszej wojny światowej - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych w Paryżu.

Aktu wandalizmu dokonano w przeddzień spotkania prezydenta Francji Francois Hollande'a z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w 50. rocznicę symbolicznego pojednania francusko-niemieckiego, przypieczętowanego przez Charlesa de Gaulle'a i Konrada Adenauera w katedrze w Reims.

Prezydent Francji ostro potępił wandali odpowiedzialnych za zniszczenie grobów. "Żadne mroczne siły, a tym bardziej głupie wybryki, nie mogą naruszyć głębokiej przyjaźni francusko-niemieckiej" - podkreślił.

Saint-Etienne-a-Arnes leży zaledwie 20 kilometrów od Reims, gdzie w niedzielę spotkali się Hollande i Merkel.

Z kilkudziesięciu grobów wyrwano drewniane krzyże, z kilku z nich zrobiono ognisko. Policja na miejscu zdarzenia znalazła butelki po alkoholu. Śledczy pobrali odciski palców i zebrali materiał genetyczny, mogący doprowadzić ich do sprawców.

Francuskie władze natychmiast wszczęły śledztwo w sprawie profanacji grobów. "Tych działań w żaden sposób nie można tolerować" - podkreśliło ministerstwo spraw wewnętrznych.

W niedzielę na cmentarzu wojskowym, gdzie spoczywa 12 tys. niemieckich żołnierzy poległych na początku pierwszej wojny światowej, władze Francji złożyły wieniec. (PAP)

zab/ ro/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL