Europa i świat po 1989 roku

11.03.2018

Frida Kahlo jako lalka Barbie w kolekcji "Inspirujących Kobiet"

Na przestrzeni lat twórczość i wizerunek Fridy Kahlo, meksykańskiej artystki, feministki i komunistki wykorzystywane były w promocji wielu produktów. Firma Mattel, producent lalek Barbie, stworzył lalkę Fridy Kahlo - podały media w sobotę.

Lalka Barbie "Frida Kahlo" jest jedną z lalek rozpoczynających kolekcję "Inspirujące Kobiety", która przygotowana została na tegoroczny Dzień Kobiet.

Lalka w cenie 29.99 dolarów sprzedawana była w internetowym sklepie producenta.

W kolekcji tej znajduje się także lalka przedstawiająca Amelię Earhart, pierwszą kobietę, która jako pilot przeleciała nad Atlantykiem w 1932 roku.

Kolejna lalka z kolekcji przestawia matematyczkę NASA Katherine Johnson, której życie stało się kanwą filmu "Ukryte działania" opowiadającego o trzech Afroamerykankach pracujących dla NASA.

Kahlo, którą Mattel opisał jako "sławną artystkę, aktywistkę i symbol siły”, zmarła w wieku 44 lat w 1954 r., a znana jest m.in z serii pełnych symboliki autoportretów. W swych kolejnych obrazach poruszała m.in. tematy śmierci, samotności, cierpienia i bólu fizycznego. Jej obrazy Andre Breton, krytyk sztuki i twórca m.in. manifestów surrealistycznych określił jako "wstążki wokół bomby".

Lalka Barbie firmy Mattel przedstawiająca Fridę Kahlo nie ma jednak jej charakterystycznych czarnych prawie zrośniętych brwi.

Mara Romeo, cioteczna wnuczka artystki, powiedziała agencji France-Presse: "To powinna być lalka, która reprezentuje wszystko to, co reprezentowała moja ciocia, jej siłę".

Ponadto Mara Romeo napisała na Twitterze, że "Firma Mattel nie ma odpowiedniego zezwolenia na wykorzystanie wizerunku Fridy Kahlo". Wiadomość ta szybko zyskała popularność w meksykańskich mediach społecznościowych.

Firma Mattel twierdzi, że nabyła prawa do wykorzystania wizerunku od ciotki artystki, Isoldy Pinedo Kahlo, matki Mary Romeo i pionierki marketingu marki Kahlo.

Być może Frida Kahlo nie pochwaliłaby faktu, że stała się pierwowzorem lalki Barbie. (PAP)

mbud/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL