Kulinarne tradycje oraz postać znanego w okresie międzywojennym radomskiego restauratora Stanisława Wierzbickiego przypominają radomianom organizatorzy dwudniowego festynu historycznego „Uliczka tradycji”, który w sobotę rozpoczął się w Radomiu.
Impreza od sześciu lat odbywa się we wrześniu w centrum miasta, w pobliżu Resursy Obywatelskiej. Zawsze gromadzi tłumy radomian. Niektórzy z nich przebierają się w stroje z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Na ulicach spotkać można radomianki ubrane w kreacje stylizowane zgodnie z trendami mody obowiązującymi w tamtych czasach. Towarzyszą im mężczyźni w eleganckich garniturach i kapeluszach.
Zainteresowanie budzą też zabytkowe auta, które startują w Rajdzie Starych Automobili o puchar prezydenta Radomia.
Organizatorem imprezy jest Resursa Obywatelska. W tym roku hasło przewodnie "Uliczki tradycji" brzmi: "Zraziki z kaszą, raz!". "Nawiązuje ono do popisowego dania znanej w całym kraju radomskiej restauracji Stanisława Wierzbickiego" – mówi dyrektorka Resursy Renata Metzger. W latach 30. XX w. niemiecka gazeta codzienna "Berliner Tageblatt" pisała o lokalu Wierzbickiego jako o jednym z najlepszych w Europie.
Według historyków kuchnię Wierzbickiego i słynne zraziki z kaszą, doceniały koronowane głowy, prezydenci i ówczesne gwiazdy kina i teatru. U Wierzbickiego spożywał posiłek cesarz niemiecki Wilhelm II, któremu tak smakowało, że zaproponował restauratorowi posadę na swoim dworze, jednak Wierzbicki nie przyjął propozycji. W restauracji w Radomiu zatrzymywał się na posiłek prezydent Ignacy Mościcki. Na kolację wpadali tutaj znani aktorzy, m.in. Loda Halama, Stefan Jaracz, Ludwik Solski czy Ludwik Sempoliński. Jadali tutaj także m.in. malarz Wojciech Kossak i jego córka, pisarka Magdalena Samozwaniec.
Nawiązując do tradycji kulinarnych, organizatorzy przygotowali film o mistrzu Wierzbickim, który będzie wyświetlany podczas festynu. Można też obejrzeć wystawę o dawnej sztuce kulinarnej.
W czasie imprezy odbędą się także warsztaty kulinarne oraz zawody w jedzeniu radomianki – popularnego w Radomiu ciastka z kremem. Specjalne menu n festyn przygotowały także radomskie restauracje. W programie dwudniowej imprezy znalazła się także m.in. wystawa gołębi, projekcja filmów archiwalnych, spektakle, pokazy artystyczne i występy muzyczne. (PAP)
ilp/ eaw/