Lata 1921-1926

05.09.2016

Kult przedwojennych atletów na "Uliczce tradycji" w Radomiu

 Siłacz Zygmunt Breitbart podczas występu w cyrku. 1925 r. Źródło: NAC Siłacz Zygmunt Breitbart podczas występu w cyrku. 1925 r. Źródło: NAC

Kultowi atletów w latach 20. i 30. ub. wieku poświęcona będzie tegoroczna „Uliczka tradycji". Podczas festynu historycznego, który odbędzie się w sobotę i niedzielę w Radomiu, zaplanowano pokazy teatralne, taneczne i sportowe oraz koncerty dawnych przebojów.

Tegorocznej edycji festynu towarzyszy hasło: „I choćby przyszło tysiąc atletów…” – cytat z wiersza „Lokomotywa” Juliana Tuwima.

„Przeglądając stare gazety odkryliśmy, że w dwudziestoleciu międzywojennym przybrała na sile moda na atletów. Siłacze, zapaśnicy stanowili główny punkt rozrywki na różnych pokazach. Każdy chciał być taki, jak oni” – mówiła w poniedziałek na konferencji prasowej Renata Metzger, szefowa Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, placówki będącej organizatorem imprezy.

Postacią, wokół której skupia się tegoroczny festyn jest urodzony w Polsce, w Strykowie, siłacz i cyrkowiec żydowskiego pochodzenia Zisze (Zygmunt) Breitbart, znany w latach dwudziestych XX wieku jako „Najsilniejszy człowiek świata” i „Król żelaza”. Stanowił on wzór dla postaci komiksowej – Supermana.

Jak przypomniała Metzger, 25 lipca 1925 r., znany w Europie siłacz, przyjechał na pokaz do Radomia, który okazał się jego ostatnim występem. Podczas wykonywania popisowego numeru, w trakcie którego wbijał gołą ręką gwoździe w grube deski, artysta zranił się nim w nogę. Szpic był zardzewiały i wywołał zakażenie, które spowodowało zgorzel. Obie nogi zostały amputowane. Mimo kilkunastu operacji, Zishe Breitbart zmarł.

"Uliczka tradycji" organizowana jest w Radomiu po raz dziewiąty. Według organizatorów, festyn ma przypominać i rozszerzać wiedzę o wielokulturowym Radomiu lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Co roku festyn odbywa się we wrześniu w centrum Radomia i zawsze gromadzi tłumy mieszkańców. Niektórzy z nich przebierają się w stroje z okresu dwudziestolecia międzywojennego, aby wziąć udział w konkursie mody retro.

W trakcie tegorocznej imprezy zaplanowano także inspirowane okresem międzywojennym koncerty, prezentacje teatralne, taneczne i sportowe. Będzie także pokaz zabytkowych aut, motocykli i rowerów oraz gra miejska. (PAP)

ilp/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL