Walki o granice II RP

07.07.2019

Latawce na 100-lecie Powstania Wielkopolskiego

Akcja „Puść latawca na 100-lecie Powstania Wielkopolskiego” Akcja „Puść latawca na 100-lecie Powstania Wielkopolskiego”

W parku Stare Koryto Warty poznaniacy upamiętnią w niedzielę 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Akcja „Puść latawca na 100-lecie Powstania Wielkopolskiego” ma uczcić pamięć o wydarzeniu, które doprowadziło do wyzwolenia Wielkopolski.

Akcja Stowarzyszenia Jazz Poznań „Puść latawca na 100-lecie Powstania Wielkopolskiego” rozpocznie się w południe w parku Stare Koryto Warty. Jak podkreślili organizatorzy wydarzenia, „moc wznoszących się w powietrze latawców będzie symbolem naszej wolności”.

„Spotkamy się by uczcić wolność i pamięć tych, którzy o tę wolność dla nas walczyli wspólnie wypuścimy latawce. Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich, niezależnie od wieku, na wspólne spędzenie wolnego czasu. Oprawę muzyczną zapewni reaktywowany w 2018 roku legendarny zespół wokalno-instrumentalny - Poznańska Piętnastka, w skład której wchodzą najlepsi artyści poznańskiego środowiska muzycznego; muzycy, wokaliści, aranżerowie, kompozytorzy, soliści” – wskazali organizatorzy.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica i w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska.(PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL