Europa i świat po 1989 roku

12.12.2018 aktualizacja 18.12.2018

Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie z darami dla domu dziecka w Solecznikach

Wschodni Fundusz Dobroczynności (WFD) działający przy Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie przekazał w środę wsparcie rzeczowe dla Domu Dziecka w Solecznikach, w którym wychowuje się 51 polskich dzieci w wieku od ośmiu miesięcy do 17 lat.

Dom dziecka otrzymał dwa komputery, dwa skanery, jedną drukarkę, komplety pościelowe i ręczniki. Pomoc została sfinansowana ze środków Fundacji Polskiej Grupy Energetycznej (PGE).

„W sprawie pomocy dla Domu Dziecka w Solecznikach zwróciła się do nas ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska, która była tu z wizytą i przekazała nam, że są duże potrzeby” - poinformowała Katarzyna Jóźwiak, koordynator WFD.

„Jesteśmy szczęśliwi i wdzięczni Fundacji za wsparcie, a także wszystkim, którzy o nas pamiętają” - powiedziała PAP dyrektor domu dziecka Oksana Obłaczyńska.

Jóźwiak wskazała, że „przekazywanie pomocy, szczególnie dla dzieci, jest wzruszające i miłe”. „Specjalnie przyjechaliśmy na wieczór, żeby spotkać się ze wszystkimi wychowankami domu, gdyż w ciągu dnia dzieci są w szkole” - powiedziała.

Środowe spotkanie było potrójne, gdyż tego popołudnia do Domu Dziecka w Solecznikach przyjechali też uczniowie z wileńskiego Gimnazjum Jana Pawła II z koncertem kolęd i słodyczami. „Z młodzieżą z gimnazjum przyjaźnimy się od lat. W ubiegłym roku byliśmy u nich z opłatkiem. W tym roku oni przyjechali do nas” - mówi Obłaczyńska.

Dom Dziecka w Solecznikach nie jest jedyną placówką, dla której Wschodni Fundusz Dobroczynności przygotował wsparcie rzeczowe sfinansowane ze środków Fundacji PGE. Za kilka dni jeden z wileńskich domów dziecka, w którym m.in. wychowują się też dzieci z polskich rodzin, otrzyma trzy komputery i pralkę. Dwie osoby otrzymają finansowe wsparcie na leczenie. W przyszłym tygodniu natomiast WFD przywiezie 120 paczek dla 120 rodzin z rejonu trockiego.

„Jest to kontynuacja ubiegłorocznej akcji +Polska pamięta o Tobie+, w ramach której przekażemy paczki potrzebującym sfinansowane przez Fundację PGE” - powiedziała Jóźwik.

WFD realizuje działania w zakresie pomocy charytatywnej i socjalnej na Wschodzie od 2017 roku. Stanowi instrument uzupełniający projekty Fundacji realizowane w zakresie działań charytatywnych we współpracy z MSZ i Senatem RP. WDF udało się już pozyskać 1,5 mln złotych.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ klm/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL