Europa i świat po 1989 roku

22.09.2018

Litwa: ukazał się znaczek pocztowy z wizerunkiem papieża Franciszka

Z okazji rozpoczynającej się wizyty papieża w sobotę na Litwie ukazał się znaczek pocztowy z wizerunkiem Franciszka. Na znaczku o nominale 0,69 centów Ojciec Święty prezentowany jest na tle Kaplicy Ostrobramskiej w Wilnie i parku Santakos w Kownie, w którym w niedzielę odprawi mszę świętą.

Z nowym znaczkiem pocztowym o nakładzie 40 tys. egzemplarzy ukazała się koperta pierwszego dnia obiegu, a na poczcie głównej w Wilnie korespondencja z nowym znaczkiem w sobotę będzie znakowana stemplem okolicznościowym.

Jak informuje Litewska Poczta, po raz ostatni wizerunek papieża na litewskim znaczku ukazał się przed siedmiu laty.

„Wykorzystywanie wizerunku papieża jest surowo reglamentowane i regulowane. Stworzony przez plastyczkę Auszrele Ratkevicziene na podstawie oficjalnego wizerunku Jego Świątobliwości znaczek pocztowy został uzgodniony z Watykanem” - napisano w komunikacie.

Jest to już trzeci znaczek z wizerunkiem papieża, jaki się ukazał na Litwie. Pierwsze dwa znaczki były poświęcone Janowi Pawłowi II. W 1993 roku ukazał się znaczek w związku z wizytą papieża w tym kraju i w 2011 r. – po ogłoszeniu go błogosławionym.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ndz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL